کد خبر: ۱۱۳۳۵۳۴
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۳ 22 October 2023

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان در گفتگو با تابناک گیلان گفت: پرورش راتون امسال در حدود ۷۵ هزار هکتار از شالیزارهای استان گیلان انجام شده‌ که پیش بینی می‌شود تا حدود ۷۰ هزار تن شلتوک ( از پرورش راتون) در استان گیلان به دست آید.
صالح اظهار داشت: برداشت راتون( برنجِ چینِ دوم) در ۱۵ هزار هکتار از شالیزارهای استان انجام شد که ۲۰ درصد از اراضی شالیزاری زیرپرورش راتون را شامل می‌شود.
وی با تشریح مزایای پرورش راتون خاطر نشان کرد: هزینه‌های تولید پرورش راتون نسبت به محصول نخست کمتر است و بعد از برداشت برنج با یک مرحله آبیاری و استفاده از کودهای‌ اوره و پتاس می توان این محصول را به دست آورد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به مستعد بودن برخی از اراضی شالیزاری و شرایط آب و هوایی استان برای پرورش راتون از شالیکاران استان خواست تا در سال‌های آینده برای پرورش محصول راتون اقدام کنند.
وی اظهار کرد: برداشت راتون در شهرستان‌های استان تا پایان آبان ماه ادامه دارد.
رییس سازمان جهادکشاورزی افزود: گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و با کیفیت برنج در کشور به شمار می‌آید که با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری، رتبه نخست کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و همچنین رتبه دوم تولید برنج را به خود اختصاص داده است.
وی یادآور شد: ارقام هاشمی، علی کاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم‌های کیفی و ارقام گوهر و سپیدرود جزو رقم‌های پرمحصول است که در شالیزارهای گیلان کشت می‌شود؛ بیشترین رقم‌های کشت شده برنج در این استان، رقم‌های کیفی هاشمی و علی کاظمی است که افزون بر ۸۵ درصد محصول برنج گیلان را شامل می‌شود.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار