خواب راحت شبانه با ترک این عادت های اشتباه
 

 برخی عادت های روزمره که شاید اشتباه به نظر نرسد باعث می شود خواب راحت شبانه از شما دور شود

عادت هایی که شما را بیخواب می کند

بدون این که متوجه باشید یکسری عادت هایی که به نظرتان درست می آیند خواب شما را مختل کرده و شبها شما را بیخواب می کنند

بیشتر بدانید : چرا در خواب حرف می زنیم؟ مجردها بیشتر در خواب حرف می زنند یا متاهل ها؟

بیشتر بدانید : چرا خواب نمی بینم ؟ برای خوب خوابیدن چه کنم؟

عاشق کار  در شب هستید

تا جایی که می توانید فعالیت های استرس زا را زودتر تمام کنید. اگر کارتان را تا زمان خواب طول بدهید، مغزتان فعال می ماند. اگر گاهی اوقات مقداری کارتان به دیروقت می افتد کمی قبل از خواب به خودتان استراحت بدهید و به جای فکر کردن به کارهای روزمره به خودتان آارمش داده و مدیتیشن کنید، دوش آب گرم بگیرید یا به موسیقی آرام بخش گوش دهید.

تعطیلی آخر هفته را می خوابید

خوابیدن

خوابیدن در تعطیلات آخر هفته می تواند مقداری از کم خوابی شما را جبران کند ولی زیاده روی در این کار می تواند چرخه خواب شما را به هم بزند. اگر تا بعد از ظهر در تختخواب بمانید شب دیگر خوابتان نمیبرد. چند ساعت بیشتر خوابیدن در آخر هفته اشکالی ندارد ولی باید ساعت را کوک کنید که زیاده روی در خوابیدن مانع به خواب رفتن دوباره شما در شب نشود.

چک کردن فیس بوک

چک کردن فیسبوک

بدن شما دارای یک ریتم شبانه روزی است که زمان خواب و بیداری شما را مشخص می کند. این چرخه به طور طبیعی ۲۴ ساعت طول می کشد و مغز با استفاده از نور صبح بیدار می شود. روشنایی روز یک قاعده قدرتمند برای بیدار شدن بدن است و کم شدن نور باعث تولید ملاتونین در بدن و ا لقای خواب می شود. مغز شما تافوت بین نورد خورشید، نور تلویزیون، نور تلفن و حتی لامپ را نمی شناند بنابراین اگر موقع خواب در حال استفاده از گوشی یا تبلت باشید ممکن است دچار اشتباه شود. دانشمندان توصیه می کنند که وسایل الکترونیکی را ۲ ساعت قبل از خواب خاموش کنید. یا حداقل فیلمی که می خواهید ببینید را به جای گوشی در تلویزیون و یک اتاق تاریک تماشا کنید یا از عینک های مسدود کننده نور آبی استفاده نمایید.

قبل از خواب کتاب می خوانید

04-reading-Innocent-Habits-That-Are-Ruining-Your-Sleep-Quality.jpg

اگر قبل از خواب کتاب می خوانید و دچار مشکل می شوید، تعجب نکنید. انجام فعالیت هایی مانند خواندن یا تماشای تلویزیون در رختخواب می تواند درک زمان را برای بدنتان سخت کند. شما نباید تختخوابتان را با فعالیت های مرتبط با بیداری یکی کنید. حداقل نوری که برای خواندن کتاب استفاده می کنید را پشت سرتان قرار دید تا به صورت غیر مستقیم روی صفحه کتاب بتابد.

بلافاصله بعد از مسواک زدن می خوابید

مسواک زدن

همه شما این تجربه را داشته اید که چشمانتان را خواب گرفته و قبل از خواب مسواک می زنید. نور زیاد سرویس های بهداشتی مغز شما را بیدار می کند علاوه بر ان طعم شیرین و اسانس خمیردندان این واکنش را شدیدتر خواهد کرد. بنابراین بهتر است دندان هایتان را زودتر از وقت خواب مسواک بزنید.

دمای خانه را گرم تر می کنید

تنظیم دمای رادیاتور

نور تنها چیزی نیست که زمان خواب بدن شما را کنترل می کند. بدن ما دارای ریتم دمای مغز است. بدن شما در شب هنگام سرد می شو. بنابراین گرم نگه داشتن اتاق خوابتان بدن را گیج می کند و فکر میکند هنوز برای خوابیدن زود است. کارشناسان توصیه می کنند که دمای اتاق خواب را حدود ۶۵ درجه فارنهایت نگه دارید. این دما تقریبا برای همه افراد ثابت است ولی شما می توانید دمای اتاق را به دلخواه خودتان سردتر از این درجه نگه دارید.

زیرشلواری راحتی می پوشید

خوابیدن با پیژامه

زیرشلواری های بلند فلانل شاید راحت باشند ولی کنترل دمای بدن را سخت تر می کنند. بهتر است با لباس های کوتاه تر بخوابید و در عوض رویتان پتو بکشید. پتو می تواند حرارت بدن را در طول شب ثابت نگه دارد.

همیشه قرص مسکن را دیر وقت  مصرف می کنید

خوردن مسکن

جای تعجب نیست که درد می تواند خوابیدن را سخت تر کند ولی مشکل اینجاست که اغلب افراد به جای درمان درد روی خوابیدن تمرکز می کنند. برخی قرص های مسکن خواب را مختل می کنند و مصرف دیروقت ان ها مزاجم شماست. بهتر است به جای مصرف مسکن روی تشک و بالش با کیفیت بهتر سرمایه گذاری کنید.

ورزش در شب

ورزش در شب

فعالیت فیزیکی می تواند به خواب بهتر کمک کند البته اگر در زمان مناسب باشد. ولی ورزش شدید قبل از خواب اثر منفی دارد و به علت ترشح اندورفین در بدن مانع از خواب مناسب می شود.

قهوه بعد از ظهر

کیک شکلاتی و قهوه

مسلما هیچ کس قبل از خواب قهوه نمی نوشید ولی باید بدانید کافئین بیشتر از چیزی که فکرش را بکنید در سیستم گردش خون شما باقی می ماند. حتی مصرف قهوه ۴ ساعت قبل از خواب ممکن است شب شما را بیدار نگه دارد. برخی افراد این اثر را حتی بیشتر از ۴ ساعت احساس می کنند.

خوردن درست قبل از خواب

خوردن بادام

خوابیدن با معده خالی مشکل است ولی باید از پرخوری قبل از خواب هم اجتناب کنید. اگر غذا در روده شما باشدانرژی بدن صرف هضم غذا می شود تا خوابیدن. علاوه بر این خوردن غذا در اواخر شب می تواند منجر به افزایش وزن شود. اگر خیلی گرسته بودید می توانید یک میان وعده کم حجم و کم کالری یا میوه مصرف کنید ولی اگر واقعا گرسنه نبودید بهترین کار نوشیدن یک لیوان دمنوش بابونه است تا آرامش بیشتری برای خوابتان فراهم کند.