کد خبر: ۹۰۰۸۵۸
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۵ 19 September 2020

 

آمادگی گیلان برای تقویت روابط اقتصادی و تجاری با روسیه

رشت- استاندار گیلان گفت: گیلان آمادگی دارد روابط اقتصادی و تجاری خود را با کشور روسیه به ویژه استان های جنوبی آن تقویت کند.

به گزارش بازار به نقل از استانداری گیلان،ارسلان زارع در ارتباط تصویری با کاظم جلالی سفیر کشورمان در مسکو که معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار و نیز رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه حضور داشتند؛ به پیشینه رابطه گیلان با فدراسیون روسیه اشاره و اظهار کرد: استان گیلان رابطه دیرینه و تاریخی با روسیه دارد چنانکه از ۴۰۰ سال پیش در آستراخان سرای گیلانیان وجود داشته است.

وی با یادآوری بازدیدهای مستمر استانداران آستراخان از گیلان طی ۲۵ سال اخیر و امضا توافقنامه‌هایی که بخش هایی از آن اجرا شده و برخی از بندها هم در حال اجراست؛ افزود: در چارچوب توافقات استانداری گیلان و استانداری آستاراخان؛ در مردادماه سال ۱۳۹۵ مجسمه عمر خیام در شهر آستراخان نصب و در آبان ماه سال ۱۳۹۶ سرای تجاری ایرانیان در آستراخان به طور رسمی افتتاح شد.

زارع ادامه داد: شهرهای رشت و آستراخان در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳ بر اساس موافقتنامه خواهرخواندگی خود را اعلام کردند و در چهارچوب این موافقتنامه؛ یکی از بلوارهای شهر رشت به آستراخان نامگذاری شد.

وی بیان داشت: در ماه های اخیر گفت وگوهایی تصویری با استانداران آستراخان و ساراتوف داشته ام که درخصوص راهکارهای توسعه روابط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دو کشور بحث و گفت و گو شد.
استاندار گیلان با اشاره به اینکه عمده کالاهای وارداتی و صادراتی به روسیه از طریق مبادی خروجی گیلان صورت می‌گیرد ، خاطرنشان کرد: اتاق بازرگانی گیلان رابطه خوبی با مناطق جنوبی روسیه دارد و در مواقع لزوم مشکلات و موانع را با هماهنگی طرف روسی برطرف می‌کند.

زارع افزود: گیلان آمادگی دارد روابط اقتصادی و تجاری خود را با کشور روسیه به ویژه استان های جنوبی آن ، در چارچوب کارگروه همکاری های استانی و منطقه ای، تقویت کند.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در نظر دارد طرح مویرگی ایجاد مراکز عمده فروش کالاهای ایرانی را با بهره گیری از پتانسیل اتاق بازرگانی گیلان دنبال کند که نیاز به حمایت و پشتیبانی طرف روسی برای عملیاتی شدن دارد.

زارع تصریح کرد: به موازات تاسیس سرای تجاری ایرانیان در آستراخان، موضوع ایجاد یک مرکز لجستیکی در این استان در دستور کار اتاق بازرگانی ایران قرار دارد و توافقات اولیه برای ایجاد آن با طرف روسی انجام گرفته که از مسئولان روسی می‌خواهیم همکاری های لازم را در راستای اجرای این مهم به انجام رسانند.

وی عنوان داشت: با توجه به وجود بیمارستان های مدرن فوق تخصصی و بین‌المللی با کادر پزشکی مجرب و ارزان در ایران، پیشنهاد می‌شود دفتر گردشگری سلامت ایران در آستراخان روسیه تاسیس، تا بیماران آن کشور بدون تحمیل هزینه های اضافی و با حذف واسطه ها جهت معاینه و مداوا از مجاری رسمی و قانونی وارد ایران شوند.

استاندار گیلان با اشاره به پیشنهاد یک شرکت داروسازی روسی برای تاسیس شرکت مشترک داروسازی در آستراخان برای تولید ترکیبات دارویی بر اساس فناوری و مواد اولیه ایرانی گفت: این موضوع از سوی استانداری گیلان و آستراخان در حال پیگیری است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار