کد خبر: ۸۷۲۳۸۷
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۲ 07 July 2020
 

تابناک/نشست تخصصی بررسی تحولات سیاسی عراق با همکاری مجمع بین المللی اساتید مسلمان دانشگاه‌ها آغاز شد.

 

بررسی تحولات سیاسی عراقبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ این نشست تخصصی به علت اهمیت و ضرورت اشراف بر تحولات اخیر عراق و با توجه به تلاش آشکار نظام سلطه غرب و در راس آن ایالات متحده آمریکا برای اعمال مدیریت مخرب در فضای سیاسی عراق و بازگرداندن سلطه عوامل و عناصر رژیم منحله عراق برگزار می‌شود.
سفیر ایران در عراق، مسول دفتر روابط سیاسی کتائب حزب الله عراق، مدیر مرکز مطالعات استراتژیک و روابط بین الملل و کارشناسانی از حوزه مسایل عراق و غرب آسیا در این نشست تخصصی سخنرانی می‌کنند.

سفیر ایران در عراق: امریکایی‌ها قادر به حذف ایران از صحنه عراق نیستند
سفیر ایران در عراق گفت: امریکایی‌ها قادر به حذف ایران از صحنه عراق نیستند و این کشور به محلی برای حضور دشمنان ما تبدیل نخواهد شد.
اقای ایرج مسجدی عصر امروز (سه‌شنبه) در نشست بررسی تحولات سیاسی عراق اظهار داشت: به اعتقاد بنده عراق از دو سه مرحله عبور کرده و وارد مرحله جدید شده است. عبور از اشغال، داعش و ناامنی و جمهوری اسلامی در این سه مرحله نقش روشنی داشته که همه مقامات و شخصیت‌های عراقی بر آن تاکید دارند.
وی ادامه داد: امروز عراق در مرحله جدیدی برای ثبات و سازندگی است تا جایگاه خود را در منطقه بیاید. در حال حاضر دولتمردان عراقی بر این تصور هستند که باید کشور خود را بسازند و جایگاه واقعی عراق را در خاورمیانه و در مجاورت همسایگان پیدا کنند. عراق به دنبال توسعه روابط با همسایگان خود، کشور‌های حوزه عربی، اخذ سرمایه گذاری خارجی و حضور در عرصه بین‌الملل است.
سفیر کشورمان در عراق اظهار داشت: عراق با چند چالش نیز مواجه است. چالش اول بحث اجرای مصوبه پارلمان عراق برای خروج بیگانگان از این کشور است که بیشتر منظور آمریکا است. چالش دوم مربوط به شیوع کرونا و چالش سوم بحث اقتصادی و کاهش قیمت نفت است.
اقای مسجدی افزود: از طرف دیگر هزینه‌های جاری کشور بسیار بالا است از همین رو دولت بودجه زیادی برای هزینه کرد در موضوع عمرانی ندارد. عراق با مشکلات داخلی و اختلافات جناحی و قومی نیز روبرو است که از آن جمله میان می‌توان به اختلاف میان بغداد و اقلیم کردستان اشاره کرد.
وی عنوان کرد: عراق در حال گذار از مرحله دیکتاتوری صدام حسین و ناامنی دوره داعش و در حال رسیدن به مرحله ثبات و سازندگی است. عراق میدانی برای نقش آفرینی دو بلوک است. یک جبهه آمریکا و بلوک مرتبط به آن است. جبهه دیگر که بخش مهمی نیز هست، مقاومت و ایران است.
اقای مسجدی گفت: برخی گروه‌ها نیز در اردوگاهی دیده می‌شوند که با ایران در ارتباط است. عراقی‌ها در تلاش هستند که مستقل باشند و مارک ایرانی بودن نداشته باشند. ارتباط میان ایران و عراق را نمی‌شود انکار کرد.
سفیر ایران در عراق تصریح کرد: هیچ کشوری با عراق به مانند ایران ارتباط ندارد. امروز ایران ۱۲ میلیارد دلار صادرات به عراق دارد و این در حالی است که این میزان برای عربستان ۴۰۰ میلیون دلار است.
اقای مسجدی افزود: عراقی‌ها در حال حاضر به دنبال ایجاد توازن میان دو بازیگر اصلی یعنی ایران و آمریکا هستند. عراق به دنبال استفاده از ظرفیت هر دو جبهه است و این موضوع را صراحتا به دو کشور هم می‌گوید. مثلاً به آمریکا می‌گویند که ایران همیشه برادر و دوست ما بوده است و نمی‌توانیم از همکاری با تهران صرف نظر کنیم. به ما هم ظرفیت‌های بین المللی آمریکا را یادآوری می‌کنند.
وی گفت: بحمدالله جایگاه مراجع در عراق بسیار بالا است و خود حشد شعبی ارتشی بزرگ و ۱۲۰ هزار نفره است. ایران را نمی‌شود از صحنه عراق حذف کرد. آمریکا را هم نمی‌توان حذف کرد و شاید پایگاه آن‌ها برچیده شود، ولی همچنان نفوذ خواهند داشت.
سفیر کشورمان در عراق تاکید کرد: عراق به محلی برای حضور دشمنان ما تبدیل نخواهد شد همچنین محلی برای مبارزه با صهیونیسم هم نخواهد شد.
اقای مسجدی افزود: به اعتقاد بنده جریان دانشگاهی و آکادمیک ایرانی می‌تواند در صحنه سیاسی و علمی عراق نقش آفرین باشد. جامعه مردمی و خود دولتمردان عراقی به جایگاه علمی و پزشکی ایران اعتراف دارند. وزیر بهداشت سابق عراق به من می‌گفت که جایگاه علمی ایران در حد جهان است و ما باید از این ظرفیت استفاده کنیم.
وی عنوان کرد: ما ظرفیت‌های همکاری زیادی با عراقی‌ها داریم که بخش دانشگاهی، پزشکی، فرهنگی، علمی و ورزشی را شامل می‌شود و آن‌ها از آن استقبال می‌کنند.
سفیر کشورمان در عراق درباره نقش صهیونیسم در ناآرامی‌های عراق تاکید کرد: نگاه ما به آمریکا و صهیونیسم یکی است و صهیونیسم شامل استکبار جهانی می‌شود. در عراق هم نسبت به صهیونیسم حساس هستند. مصطفی کاظمی نخست وزیر عراق که حالا ادعا می‌شود وی به غرب نزدیک است، در اولین جلسه دیدار با من گفت که بزرگترین دشمن عراق، رژیم صهیونیستی است.
وی افزود: جامعه عراق، روشنفکران و سیاسیون این کشور به صهیونیسم حساس هستند و با آن مخالف هستند. دولت، حاکمیت، جریان مقاومت، مردم و کیان عراق با اسرائیل مخالف هستند و با همراهی با آن مخالف هستند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار