کد خبر: ۸۷۲۳۷۶
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۷ 07 July 2020
تابناک/استاد حوزه و دانشگاه با انتقاد از عدم برنامه های فرهنگی در خصوص حجاب در جامعه گفت: استکبار سعی دارد با بی حجابی دختران و مردان ما را منحرف کند و در این راه بعضی از مسوولان هم با اجرای برنامه هایی و به دلیل نداشتن برنامه های فرهنگی دارند به انجام این کار در کشور کمک می کنند که جای بسیار تاسف دارد.
هیچ برنامه فرهنگی با محوریت حجاب در کشور وجود ندارد/نگاه مسؤولین به حجاب سنتی است

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، حجت الاسلام‌والمسلمین علی عطایی عصر امروز با حضور در تحریریه این خبرگزاری با بیان اینکه اسلام به مقوله حجاب نگاه بسیار دقیق و علمی دارد، اظهار کرد: در طول تاریخ، حجاب و احکام آن را در دین اسلام بسیار سخت می‌دانستند در حالی که در دیگر ادیان به مانند یهود و مسیحیت قوانین به مراتب سخت‌تری در رابطه با مسئله حجاب وجود دارد.

وی نگاه ایدئولوژیک اسلام به حجاب را بسیار مهم برشمرد و گفت: امروزه دنیا و کشورهای غربی با استفاده از قدرت رسانه به دنبال تقابل ایدئولوژی اسلام ناب محمدی و ایدئولوژی لیبرال غربی هستند در حالی که بسیاری از مردم کشورهای دیگر به دنبال اسلام ناب حضرت محمد(ص) می‌گردند.

استاد حوزه و دانشگاه با اذعان به اینکه اسلام یک نگاه ایدئولوژیک به مقوله حجاب بخشیده است، تصریح کرد: امام راحل(ره) این تفکر و ایدئولوژی را در بین تمامی کشورهای جهان زنده کردند به طوری که دیگر ادیان هم ادامه دهنده این روش هستند ولی جنگ بین ایدئولوژی اسلام ناب محمدی و لبیرال دموکراسی غربی در حجاب نمایان شده است.

تاکید بر لزوم فرهنگ حجاب در جامعه

عطایی با تاکید بر لزوم معرفی فرهنگ حجاب در جامعه بیان کرد: جامعه اسلامی کمترین مفاهیم درست را در خصوص حجاب ندارد و وقتی صحبت از پوشش اسلامی می شود بحث حجاب آغاز می شود در حالی که پوشش رفتار و‌حجاب قائده رفتاری است.

وی جایگاه حجاب را در مسئله هنجاری آن دانست و افزود: باید مشخص منظور از حجاب کدام حوزه به مانند چادر، مقنعه و دیگر موارد است زیرا هنجار و ناهنجاری حجاب فقط مربوط به دختران نبوده و در مردان هم وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

استاد حوزه و دانشگاه در پاسخ به این سوال که بهترین ابزار لیبرال دموکراسی غرب برای نبرد در جنگ با ایدئولوژی اسلام ناب محمدی چیست، گفت: ایدئولوژی لیبرال غربی با استفاده از ابراز رسانه به مانند نور، رنگ، تصویر و سیما به دنبال موفقیت است ولی همه این موارد را با ساخت فیلم‌های مختلف در شبکه‌های ماهواره‌ای به ملت ایران نشان می‌دهند.

عطایی با اشاره به اینکه اسلام در بین جوامع ایرانی بسیار مقدس است، بیان کرد: اسلام و حجاب برای مردم ایران مقدس است زیرا وقتی یک زن در جامعه حجاب را رعایت می‌کند به وی نگاه بد نمی‌شود در حالی که در کشورهای غربی نگاه به زنان با حجاب منفی است.

وی با اشاره به نتیجه برعکس فشار وارد آوردن به رعایت حجاب در جامعه گفت: نباید در مقوله حجاب فشار وارد شود چراکه فشار نتیجه عکس می‌دهد زیرا در ایران فشار برای رعایت حجاب منجر به بی‌حجابی و در کشورهای غربی فشار برای عدم رعایت حجاب منجر به باحجابی شده است.

استاد حوزه و دانشگاه حجاب را به پدیده مهم فرهنگی و اجتماعی تعبیر کرد و افزود: در مقوله حجاب باید کار و نگاه فرهنگی داشته باشیم زیرا در غیر این صورت هیچ موفقیتی حاصل نمی‌شود.

برخی مسؤولین به ترویج بی‌حجابی کمک می‌کنند

عطایی با انتقاد از عدم برنامه‌های فرهنگی در خصوص حجاب در جامعه تصریح کرد: استکبار سعی دارد با بی‌حجابی، دختران و مردان ما را منحرف کند و در این راه بعضی از مسؤولان هم با اجرای برنامه‌هایی و به دلیل نداشتن برنامه‌های فرهنگی به انجام این کار در کشور کمک می‌کنند که جای بسیار تاسف دارد.

وی با اشاره نگاه مدرنیته غرب به مقوله حجاب تصریح کرد: در قرآن از حجاب به عنوان حفظ کرامت‌های اخلاقی و انسانی زنان یاد شده در حالی که در کشورهای غربی نگاه به حجاب به عنوان یک ابزار بوده و به عنوان مد از دختران استفاده می‌کنند.

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به نقش مهم مهدویت در احیای فرهنگ حجاب در جامعه بیان کرد: در حوزه مهدویت به اراده انسان تاکید شده یعنی انسان با اراده خودش و با تبعییت از امام خود حجاب را انتخاب کرده و به موفقیت می‌رسد در حالی که از دید غربیان، انسان هیچ اراده‌ای در خصوص حجاب نداشته و زنان باید به عنوان برده مورد استفاده قرار گیرند.

امر به معروف و نهی از منکر باعث تفکر در انسان می‌شود

عطایی با بیان اینکه امر به معروف و‌نهی از منکر باید باعث تفکر در انسان شود، گفت: اگر در مسئله حجاب نگاه ما فرهنگی است باید امر به معروف و ‌نهی از منکر انجام داده و در انجام اینکار تفکر و تقوا نقش بسیار مهمی دارد و باید تفکر افراد را با منطق حساس کنیم تا آن فرد با فکر خود تصمیم‌گیری کند.

وی با بیان اینکه پدران و مادران باید فرزندان خود را به رعایت حجاب تشویق کنند، اظهار کرد: امر به معروف و نهی از منکر، دعوت به نیکی و انجام کارهای خوب و دوری از گناه است ولی انجام این کار باید توسط مردم و به درستی انجام شود ولی وقتی مسؤولان بی‌حجابی را تشویق می کنند ما نباید انتظاری از دختران داشته باشیم.

استاد حوزه و دانشگاه با گله‌مندی از عملکرد متولیان امر به معروف و نهی از منکر در استان گیلان تصریح کرد: امر به معروف کلیشه‌ای نبوده و باید در بطن جامعه وارد شود ولی متولیان امر به معروف استان، اشتباهات فاحش انجام داده و از کارشناسان این حوزه استفاده نکردند.

توجه غرب به تولید فیلم علیه حجاب

عطایی ساخت فیلم و برنامه‌های فرهنگی در خصوص حجاب را بسیار موثر دانست و خاطرنشان کرد: غرب برای مقوله‌های خود، میدانی وارد شده و انواع فیلم‌ها را در این خصوص تولید می‌کند ولی ما نگرشی وارد می‌شده و اگر بخواهیم در مقوله حجاب فیلم‌هایی بسازیم پخش آن بعضا توسط متولیان فرهنگی متوقف می‌شود.

وی با بیان اینکه در روز دختر باید کارهای فرهنگی در خصوص حجاب در کشور انجام می‌شد، افزود: کار فرهنگی در مقوله حجاب کم شده و هیچ اقدام خاصی صورت نگرفته در حالی که در روز دختر می‌شد در حوزه حجاب کارهای بسیار خوبی انجام داد.

استاد حوزه و دانشگاه با تاکید بر رفع خلع‌های موجود جامعه در مسئله حجاب بیان کرد: حجاب در بعضی جاها اجباری و اختیاری است ولی باید خلع‌ها را برطرف کنیم تا دختران به سمت حجاب حرکت کنند، آیا دانشگاه و صداوسیما چه برنامه‌ای برای انجام این کار دارد؟

نگاه مسؤولین به حجاب سنتی است

عطایی نگاه مسؤولان به حجاب را سنتی دانست و گفت: نگاه مسؤولان به حجاب سنتی است درحالی که اسلام در مقوله حجاب هم بحث سنتی دارد و هم مدرنیته لذا باید راه حل‌های موجود در خصوص حجاب در مراکز فرهنگی را شناسایی کرد.

وی با اشاره به نقش حجاب در افزایش آمار طلاق در کشور افزود: لطافت زن، بدون حجاب از بین می‌رود زیرا حجاب باعث آرامش و امنیت می‌شود لذا می‌توان یکی از دلایل افزایش آمار طلاق را بی‌حجابی دختران دانست.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار