کد خبر: ۸۷۱۰۱۵
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۵ 04 July 2020

استاندار گیلان:نبود یا کمبود ماسک در فروشگاه‌ها پذیرفته نیست

تابناک/ استاندار گیلان با تأکید بر ضرورت جدی گرفتن توصیه های بهداشتی از سوی همه آحاد شهروندان گفت: تولید ماسک در کشور بیش از نیاز جامعه است؛ بنابراین پذیرفته نیست که در فروشگاه های عرضه ماسک، شاهد کمبود یا نبود این محصول برای ارائه به متقاضیان باشیم.

به گزارش پایگاه استانداری گیلان به ایرنا ، ارسلان زارع در جلسه ستاد استانی مدیریت کرونا افزود:  لازم است تیم های نظارتی ، فعالیت خود را در همه شهرستان ها ، دوچندان کرده و از ظرفیت مشارکت های مردمی نیز بهره بگیرند.

وی با ارج‌گذاری به اقدامات ایثارگرانه انجام شده از سوی کادر پزشکی و بیمارستانی استان اظهار داشت: آنچه مسلم است اینکه اجتماعات و مراسمی نظیر میهمانی‌ها، عروسی و عزا بزرگترین عامل شیوع مجدد ویروس هستند که به طور جدی باید از برپایی این تجمع ها پرهیز شود.

وی افزود: رعایت توصیه‌های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک، عواملی مهم و بازدارنده در انتقال کروناست و طبق اعلام ستاد ملی مقابله با این بیماری؛ از پانزدهم تیرماه استفاده از ماسک در مکان‌های سرپوشیده و تجمع‌ها اجباری خواهد بود و هم خدمت گیرندگان و هم خدمت دهندگان باید به این امر مهم توجه کنند.

 زارع اظهار داشت: در صورت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی افراد ، به سبب حفظ سلامت دیگر اقشار جامعه، از ارائه خدمت به آنان خودداری می شود اما ذکر این نکته ضروری است که نباید زمینه ای فراهم شود تا مردم در خصوص نبود ماسک ، گلایه مند باشند.

وی با اشاره به اینکه دولت برنامه‌ریزی کرده که ماسک ارزان‌قیمت توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت با بهره‌مندی از یارانه دولتی تولید و عرضه شود ، یادآور شد: در سراسر کشور تلاش های خوبی از سوی تولیدکنندگان و نیز گروه های جهادی صورت گرفت که استان گیلان در این بخش بویژه تولید ماسک پیشتاز بوده است.

استاندار گیلان تصریح کرد: بر اساس گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت گیلان؛ تولید ماسک در کشور بیش از نیاز جامعه است و پذیرفته نیست که در فروشگاه های عرضه این محصول، شاهد کمبود یا نبود آن برای ارائه به متقاضیان باشیم.

 زارع گفت: همچنان باید اقدامات پیشگیرانه با جدیت دنبال شود و نظارت ها در همه کارگروه ها نیز به صورت دقیق استمرار یابد.

 وی به دانشگاه علوم پزشکی استان تأکید کرد: تیم های نظارتی خود در همه شهرستان ها را تقویت و فعالیت آنها را دوچندان کنند؛ ضمن آنکه ضرورت دارد مردم هم در اجرای نظارت ها مشارکت داشته باشند.

نماینده عالی دولت در گیلان اضافه کرد: در برخی کسب وکارها که حسب ضرورت ، از همان روزهای ابتدایی نسبت به تهیه پروتکل های بهداشتی اقدام شد؛ متاسفانه شاهد کمرنگ شدن سطح مراقبت ها هستیم که لازم است اتحادیه ها و اصناف ، نظارت بر این مشاغل را با جدیت دنبال کنند.

زارع به تقویت زیرساخت های حوزه بهداشت و درمان طی چهار ماه اخیر و پس از شیوع کرونا اشاره و خاطرنشان کرد: باید ضمن ارائه گزارش عملکرد دولت در حوزه نظام بهداشت و سلامت و تقدیر از فعالان این عرصه ، از مردم بخواهیم نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی و اصول بهداشت فردی و اجتماعی کوشا باشند و همواره ویروس کرونا را خطرآفرین بدانند.

وی با تاکید مجدد بر لزوم اجتناب از سفرهای غیرضروری و حضور در اجتماعات؛ سازگار کردن زندگی مردم متناسب با بیماری کووید ۱۹ را یکی دیگر از انتظارات خود از کمیته‌های ستاد استانی مدیریت کرونا ذکر و اضافه کرد: باید با تغییر سبک جدید و رعایت دستوالعمل های بهداشتی در تحقق این امر بکوشیم.

استاندار گیلان به نگرانی خانواده ها در خصوص برگزاری کنکور سراسری اشاره و تصریح کرد: تدابیر لازم در جهت برگزاری مناسب این آزمون با رعایت اصول بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی اندیشیده شده است.

وی  اجرای سنجش و غربالگری نوآموزان را نیز موضوعی با اهمیت خواند و تأکید کرد که تمهیدات لازم برای ضدعفونی مستمر مراکز انجام این پایش، از سوی دستگاه متولی اندیشیده شود.

دکتر زارع در بخش دیگری از سخنانش ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید انصاری تنها استاندار شهید کشور و شهید نورانی معاون عمرانی او که منشأ خدمات زیادی برای مردم استان بودند، گفت: این شهیدان والامقام یادگارهای ماندگاری از خدمت صادقانه در ذهن گیلانیان از خود به جای گذاشته اند.

گیلان دومین استان درگیر در جریان شیوع کرونا بود.در طول ۲۴ ساعت گذشته در کشور ، ۱۴۸ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۱ هزار و ۴۰۸ نفر رسید.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار