کد خبر: ۸۵۸۰۲۵
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۳ 03 June 2020

 

تابناک گیلان/ رصد‌خانه «تابناک» خبر‌هایی از اخبار روز برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند، یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند:فوتبال نه، کل ورزش ایران تعلیق می‌شود / اصولگرایی و اصلاح طلبی از نقطه صفر به صد رسیده است / علی صوفی: بعید نیست ظریف نامزد اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ باشد و ... رصد‌خانه امروز تابناک را تشکیل می‌دهند.
 
تحولات در گذر است و اخبار روز هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

رصد‌خانه «تابناک»؛ جایی است که خبر‌هایی گاه غیررسمی و گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبر‌هایی که گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند. در رصدخانه، تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه تابناک را می‌بینید.
 
 
ماسک‎‌ها چگونه به دریا راه پیدا کردند؟

یک NGO زیست‌محیطی در فرانسه هشدار داده است که یک نوع جدید آلودگی در بالای فهرست آلودگی‌های پلاستیکی قرار گرفته است. جفری پلتیر، مدیر این NGO در این رابطه به یورونیز می‌گوید: «این تازه شروع این ماجرا است.» این تیم تحقیقاتی در ساحل ریورا فرانسه، هنگامی که در حال تمیز کردن دریا بود، در کف آب‌های مدیترانه، ماسک‌ها و دست‌کش‌هایی را پیدا کردند که در کنار زباله‌هایی مثل لیوان و قوطی قرار گرفته‌اند. / خبرآنلاین

روایت رهبر انقلاب از جوانگرایی امام در اداره کشور

رهبر انقلاب:یک حوزه‌ی دیگر از تحوّلی که ایشان به وجود آوردند، تحوّل در نگاه به نسل جوان بود. ایشان به فکر و عمل جوانان اعتماد کردند؛ این به معنای واقعی کلمه یک تحوّل بود. یعنی مثلاً فرض کنید سپاه پاسداران که تشکیل شد، ایشان جوان‌های بیست‌وچندساله و سی ساله را در رأس سپاه پاسداران پذیرفتند؛ در بحث‌های قضائی و جا‌های دیگر، ایشان اعتماد عجیبی میکردند به جوان‌هایی که مورد قبولشان بودند آن جوانها. ایشان اعتماد میکردند به فکر جوان و به عمل جوان، البتّه در عین اینکه ظرفیّتهای غیر جوان را نفی نمیکردند. حالا ما امروز بحث جوان‌گرایی را مطرح میکنیم، بعضی‌ها تصوّر میکنند که جوان‌گرایی یعنی پیران را انسان بکلّی از حوزه خارج کند؛ نه، نظر امام مطلقاً این نبود. ایشان به جوان‌ها اعتماد میکردند به عنوان یک ذخیره برای نظام، به عنوان ثروت برای نظام، به نیرو‌های غیر جوان هم به همان اندازه اعتماد میکردند.

تحریم‌های آمریکا به مرز جنایت علیه بشریت رسیده است

تخت‌روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد گفت: آمریکا با استمرار و تشدید تحریم‌های غیرقانونی خود در شرایط بحران همه‌گیری کرونا، خطوط قرمز تروریسم اقتصادی و تروریسم پزشکی را رد کرده و به مرز جنایت علیه بشریت رسیده است. جامعه بین‌المللی باید ضمن تقویت همبستگی میان یکدیگر، در یک صف و با یک صدا، اقدامات یکجانبه غیرقانونی و نامشروع را رد و محکوم کنند تا برمبنای ارزش‌های انسانی و اصول اخلاقی، این بحران را به طور موثر کنترل کنیم. / ایرنا

فوتبال نه، کل ورزش ایران تعلیق می‌شود

محمد دادکان که ۲۴ ساعت قبل عنوان کرده بود برخی افراد در وزارت ورزش دلالی می‌کنند، امروز هم در یک گفت‌وگوی رادیویی گفت:این آقایان نمی‌توانند ورزش و فوتبال را بچرخانند. تو را به خدا پیگیری کنید، چون نه فقط فوتبال، بلکه ورزش ما هم تعلیق می‌شود. با نامه‌ای که کمیته بین‌المللی المپیک داده، این کار انجام می‌شود! شاید شما ندانید یا بدانید، اما با این نامه به دنبال این هستند که ورزش ما را تعلیق کنند. یک نامه‌ای است که من نمی‌گویم، چون بعدا می‌گویند دادکان افشاگری کرده است. بروید و ببینید که اسپانسر تیم‌های بزرگ مثل پرسپولیس، استقلال، تراکتور و ... چه کسی است. فقط من در این مملکت گودزیلا شده‌ام و یک تنه صحبت می‌کنم. خدا شاهد است که غیر از این نیست. آقای وزارت اطلاعات برود و اسناد وزارت ورزش را بیرون بکشد تا ببیند اسپانسر این تیم‌ها چه کسانی هستند، اما نمی‌خواهیم این موضوعات را حل کنیم. /ورزش سه

امام خمینی (ره) کدام نوه خود را به اعدام تهدید کرد؟

حسین سلیمی می‌گوید در مقطعی به نوه‌شان سید حسین خمینی تذکری جدی می‌دهند. محافظ امام خمینی (ره) می‌گوید: سید حسین خمینی مخالفت‌هایی را نسبت به مسیر انقلاب داشتند. امام به ایشان اعلام کرد که اگر شما بخواهید از مسیر اسلام خارج شوید اولین کسی که حکم ارتداد شما را امضا می‌کند من هستم. حتی ایشان را در مشهد دستگیر کرده بودند و به اطلاع امام رسانده بودند و امام هیچگونه مخالفتی نکرده بودند. اطراف سید حسین را بعضی افراد نامناسب گرفته بودند که متأسفانه منتج به زاویه‌گیری ایشان با انقلاب گردیده بود. سید حسین در مدتی که امام در جماران بودند از قم به تهران و به دیدار امام می‌آامدند و ساعاتی هم در کنار امام حضور داشتند. در برخی از سفر‌هایی که مرحوم حاج احمدآقا به نمایندگی از امام به شهر‌های مختلف داشتند آقا سید حسین هم در کنار ما حضور داشت. اما امام سید حسین را از دخالت در امور دفتر و کشور منع کرده بودند. سید حسین تقریبا ماهی یکبار می‌آمدند به پدربزرگ و مادر بزرگ سر می‌زدند. / اعتمادآنلاین

اصولگرایی و اصلاح طلبی از نقطه صفر به صد رسیده است

تقی آزاد ارمکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و جامعه‌شناس سیاسی گفت: به طور کلی اینکه جریان اصلاح طلبی و اصولگرایی توان معرفی فردی را ندارند که علاوه بر داشتن معیار‌های مدنظر آنها، دارای مقبولیت اجتماعی نیز باشد و همین مسئله این دو جریان را وادار کرده تا از چهره‌های بدون تعلقات حزبی و جریانی حمایت کنند، نشانه نوعی ضعف و دگردیسی در هر دو جریان اصلاح طلبی و اصولگرایی است. جریان اصلاح طلبی و اصولگرایی توان معرفی فردی را ندارند که علاوه بر داشتن معیار‌های مدنظر این دو جریان دارای مقبولیت اجتماعی نیز باشد و همین مسئله این دو جریان را وادار کرده تا از چهره‌های بدون تعلقات حزبی و جریانی حمایت کنند، نشانه نوعی ضعف و دگردیسی در هر دو جریان اصلاح طلبی و اصولگرایی است. برای انتخابات ریاست جمهوری شاید مولفه "نظم جهانی" در اولویت شعار‌های انتخاباتی هر دو جریان قرار گیرد.
 
روح الله حسینیان: شیوه انتخاب رهبری در نظام ما، کاملا مردمی است

روح‌الله حسینیان: ما‌ می‌گوییم که شیوه انتخاب رهبری، تقریبا منطقی‌ترین شیوه است به این دلیل که یا مردم یا خبرگان، به علم رای می‌دهند. از طرف دیگر، ولایت فق‌ها به خاطر شخص نیست بلکه به خاطر فقیه بودن یعنی جایگاه علمی رهبری است. پس از یک جهت این روش، روش منطقی است و از طرف دیگر هم اگر طول تاریخ تشیع را ببینید، می‌بینید که پیش از انقلاب، شیوه اینگونه بود که یک عالمی، خودش را به مردم نشان میداد و مردم، علم و تقوای او را باور میکردند و آرام آرام و به مرور زمان، آن عالم به مرجع عام تبدیل می‌شد. مردم با فتوای آن مرجع، داور را انتخاب می‌کردند و حکومت موازی در برابر حکومت‌ها تشکیل می‌دادند و امر قضای خود را با انتصاب او انجام می‌دادند. از طرفی، خمس و زکات و نوعی از مالیات اسلامی را تحت نظر آن مرجع انجام می‌دادند و تابع امر و نهی او بودند. به قول حضرت امام (ره) در ابتدای نهضت انقلاب، مردم بسیاری از شهر‌ها به نزد ایشان می‌آمدند و می‌گفتند که شما اذن بدهید، آن وقت می‌بینید چه اتفاقی خواهد افتاد؛ یعنی مردم منتظر اجازه دادن قیام یک مرجع بودند. مرحوم شهید دلواری به آیت الله برازجانی که رهبری انقلابی علیه انگلیسی‌ها و اشغالگران را به عهده داشت، نامه نوشت و عنوان کرد که این مردم، از آخرت خود می‌ترسند و منتظر اجازه شما هستند که اگر شما اجازه بدهید، جان‌های خود را برای دفاع از مملکت، قربانی خواهند کرد؛ بنابراین شیوه انتخاب، ولی فقیه، بهترین نوع انتخاب است، چون نه حزب، نه سازمان و نه گروهی مسلح وجود دارد که بخواهد فردی را به قدرت و رهبری برساند بلکه یک شیوه کاملا مردمی است. الان هم که بعد از جمهوری اسلامی، تاسیساتی برای این کار به نام مجلس خبرگان ایجاد شده است، اولا خبرگان توسط رای مستقیم مردم انتخاب می‌شوند. خبرگان یعنی اهل فهم و علم و آگاهی که رهبر شناس اند یعنی می‌دانند که چه کسی را باید انتخاب کنند. ثانیا خبرگان، از بین فق‌ها که شرایط ویژه و خاص رهبری را دارند، رهبری را انتخاب میکند.  

سیروس عسگری به ایران بازگشت

سیروس عسگری دانشمند ایرانی زندانی در آمریکا صبح امروز (چهارشنبه) وارد تهران شد. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیروز (سه‌شنبه) در صفحه اینستاگرامش از عزیمت سیروس عسگری دانشمند ایرانی بازداشت شده از آمریکا به ایران خبر داد و با انتشار یکی از پیام‌های توئیتریش که خواستار آزادی زندانیان ایرانی در آمریکا شده بود، نوشت: «سلام دوستان یک خبر خوب، هواپیمای حامل دکتر سیروس عسگری از آمریکا پرواز کرد. تبریک به همسر و خانواده گرامی ایشان.» سیروس عسگری ۵۹ ساله استاد دانشکده علم و مواد دانشگاه صنعتی شریف با تخصص میکروسکوپ الکترونی، آلیاژ‌های دمای بالا است که از ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ در بازداشتگاه الکساندریا آمریکا به سر می‌برد و با تلاش‌های انجام شده از سوی دستگاه دیپلماسی و دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن و نمایندگی ایران در سازمان ملل در نیویورک به کشور بازگشت.

حریق در پالایشگاه قدیمی تهران و فوت یکی از کارگران­

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، بنا بر اعلام منابع خبری  بر اثر نشت بنزین و شعله ور شدن آن یکی از کارکنان بهره‌برداری پالایشگاه تهران دچار سوختگی شدید شد و درگذشت.   مصدومان دیگر این حادثه مراحل درمان را طی می‌کنند. این حادثه حوالی ساعت ۱۲ و ۵۰ دقیقه به وقوع پیوسته و مهار شده است. بنا بر اعلام روابط عمومی  این شرکت کارکنان پالایشگاه تهران هم‌اکنون در حال بررسی شرایط ایمنی هستند تا پس از اطمینان کامل این واحد بلافاصله در مدار تولید قرار گیرد.

علی صوفی: بعید نیست ظریف نامزد اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ باشد

علی صوفی درباره احتمال ائتلاف اصلاح‌طلبان با یک نیروی اصولگرا در انتخابات ۱۴۰۰ گفت: «نهاد تصمیم‌گیری درباره این موضوع شورای عالی سیاست‌گذاری است و آخرین نظری که این شورا ارائه کرده است، نفی سیاست ائتلافی است، زیرا نامزد‌های جریان اصلاحات باید به اصول اصلاح‌طلبی پایبند باشند. مهم‌ترین آسیبی که به اصلاح‌طلبان در سال‌های اخیر وارد شد از ناحیه افرادی بود که اصلاح‌طلب نبودند و در لیست اصلاح‌طلبان قرار گرفتند. البته که احزاب اصلاح‌طلب هم مشکلاتی داشتند و بعضا نگاهشان معطوف به قدرت بود، اما به هر حال وقتی فردی با نشان اصلاح‌طلبی وارد نمی‌شود، طبیعی است که به آرمان‌های اصلاح‌طلبانه هم وفادار نباشد. مردم هم یک‌بار به سیاست ائتلافیِ اصلاح‌طلبان اعتماد کردند و نتیجه مثبتی دریافت نکردند و بعد از این و مشخصا در سال ۱۴۰۰ دلیلی ندارد بار دیگر به این سیاست اعتماد کنند. اصلاح‌طلبان نمی‌توانند دیگر با این سیاست نظر مردم را به خود جلب کنند بلکه باید بازتعریفی در گفتمان اصلاح‌طلبی ایجاد کنند در غیر این‌صورت هیچ تغییری رخ نخواهد داد». او درباره احتمال اجماع اصلاح‌طلبان بر محمدجواد ظریف در انتخابات ۱۴۰۰ هم اظهار کرد: «ما باید مشکلی که برای اصلاح‌طلبان ایجاد شده را رفع کنیم و فرقی نمی‌کند که بحران سرمایه اجتماعی با آقای ظریف یا فرد دیگری حل شود. اگر مردم به آقای ظریف اعتماد می‌کنند و نظر اکثر اصلاح‌طلبان بر این شخصیت سیاسی مثبت باشد و در عین حال خود او نیز تمایل به حضور در انتخابات داشته باشد، بعید نیست که او نامزد اصلاح‌طلبان شود. به هر حال باید در شورای عالی سیاست‌گذاری بحث شود تا همه اعضا بر سر یک راهبرد جامع به اتفاق نظر برسند».

بازداشت رئیس شورای شهر تبریز و برخی مدیران شهرداری

رئیس شورای شهر تبریز و برخی مدیران شهرداری در ادامه بررسی پرونده فساد مالی دوره چهارم شورا و شهرداری تبریز بازداشت شدند. طبق شنیده‌ها شهرام دبیری رئیس شورای شهر تبریز در ادامه بررسی پرونده فساد مالی شورا و شهرداری دوره چهارم تبریز دستگیر شد. گفتنی است برخی از مدیران میانی شهرداری تبریز شامل چند شهردار منطقه و مدیران میانی شهرداری نیز که در این پرونده نقش دارند دستگیر شدند. این پرونده توسط سازمان اطلاعات سپاه عاشورا در حال بررسی است و مربوط به دوران شهرداری صادق نجفی در تبریز است.

بازداشت گردانندگان چند صفحه پر فالوئر مشهدی

خبرگزاری فارس نوشت: "تعدادی از عناصر اصلی تولید و انتشار تصاویر مبتذل و هنجارشکنانه در شهر مشهد شناسایی، احضار و بازداشت شدند”. خبرگزاری فارس ادامه داد: "در راستای ادامه برخورد‌ها با جریان ابتذال و بی‌بندوباری در فضای مجازی استان خراسان رضوی، با دستور مقام قضایی و همکاری پلیس اطلاعات و امنیت استان، تعدادی از عناصر اصلی تولید و انتشار تصاویر مبتذل و هنجارشکنانه در شهر مشهد شناسایی، احضار و بازداشت شدند”. این خبرگزاری افزود: "این افراد در مجموع بیش از ۷۰۰ هزار دنبال‌کننده داشته و در صفحات خود تصاویر و ویدئو‌های مبتذل، خلاف عفت عمومی و بعضاً مستهجن منتشر می‌کردند".
 
دیدگاه متفاوت سه فقیه درباره مجازات پدر رومینا

پس از قتل هولناک رومینا توسط پدرش، بسیاری از افراد جامعه معتقدند معافیت پدر رومینا از قصاص و تنها حبس وی به مدت ۳ تا ۱۰ سال نمی‌تواند عادلانه باشند و خواهان آن‌اند که پدر این دختر ۱۳ ساله به اشد مجازات محکوم شود. این خواسته گاه از سوی کسانی نیز مطرح می‌شود که پیشتر معتقد بودند مجازات قصاص یا همان اعدام باید به‌طور کامل ملغی شود. با این حال، بسیاری از وکلا و حقوقدانان معتقدند مجازات درنظر گرفته شده برای این جرم، تناسب و سنخیتی با جرم ندارد.آیت‌الله محمدحسین احمدی شاهرودی عضو مجلس خبرگان و معاون پیشین دیوان عالی کشور:حکم قصاص نفس در صورتی انجام می‌شود که قاتل پدر یا از اجداد پدری مقتول نباشد، این یک حکم شرعی اولیه بوده و تغییر ناپذیر است و نه‌فقط در فقه شیعه، بلکه علمای اهل سنت هم به این حکم رأی داده‌اند که پدر و جد پدری به دلیل قتل فرزند قصاص نمی‌شوند و اهل سنت حتی مادر را هم در قتل فرزند مستحق قصاص نمی‌دانند.

حجت‌الاسلام محمدحسین بیاتی، رئیس دانشگاه عدالت:به لحاظ قصاص حکم همان چیزی است که در مذاهب مختلف فقهی اسلام پذیرفته شده است. به‌جز مذهب مالکی بقیه مذاهب بر این امر اتفاق‌نظر دارند در صورتی که پدر فرزند خود را به قتل برساند قصاص نمی‌شود. البته مالکی‌ها هم تفسیری در مسئله دارند نه اینکه مخالف آن باشند.

آیت‌الله محقق داماد نظر متفاوتی دارد و می‌گوید:به نظر می‌رسد در مباحث مجازات‌ها، مادام که در اجتهاد شیعی بازاندیشی فقهی صورت نگیرد این گونه جنایات را، آن هم به نام «غیرت دینی» به نحو مکرر مشاهده خواهیم کرد.
▫️ماده ۳۰۱ قانون مجازات اسلامی ۱۳۹۲ قابل تجدید نظر است و می‌توان با توجه به ماده ۱۵۸ و اذن تأدیب و وجود احتمال قوی خطای در عمل پدر این مجوز را به قضات داد که در موارد اثبات وجود سبق تصمیم و قصد قتل، قاتل را به مجازات قصاص محکوم نمایند.در وضع فعلیِ ماده تنظیم شده در قانون، به هیچ وجه اجازه صدور حکم قصاص به قضات داده نشده است و لذا در کشورمان موارد دلخراشی از جنایات پدران نسبت به فرزندان خردسالشان دیده می‌شود که احساسات عمومی را جریحه‌دار کرده‌اند.
منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار