کد خبر: ۸۵۷۲۷۲
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۱ 01 June 2020
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان در جریان بازدید از اراضی کشاورزی شهرستان آستارا گفت: طبق برآوردهای صورت‌گرفته امسال از 238 هزار هکتار اراضی زیرکشت، بیش از یک‌میلیون و 200 هزار تن شلتوک باکیفیت برداشت می‌شود.
برداشت بیش از یک‌میلیون تن شلتوک از شالی‌زارهای گیلان

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، علی درجانی عصر امروز در جریان بازدید از اراضی کشاورزی این شهرستان در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه برنج بیش از 20 میلیون نفر از ایرانیان توسط شالی‌کاران گیلانی تأمین می‌شود، اظهار کرد: گیلان به لحاظ تولید برنج مرغوب و باکیفیت در سطح کشور در جایگاه نخست قرار دارد. 

وی با بیان اینکه سال زارعی پیش‌رو برای شالی‌کارانی گیلانی علارغم تمام مشکلات ازجمله شیوع ویروس کرونا، یک سال پرمحصول پیش‌بینی شده است، افزود: طبق برآوردهای صورت‌گرفته امسال از 238 هزار هکتار اراضی زیرکشت، بیش از یک‌میلیون و 200 هزار تن شلتوک باکیفیت برداشت می‌شود. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان ضمن‌اعلام اتمام فرایند نشاء‌کاری در سطح شالی‌زارهای استان تصریح کرد: بخش اعظمی از وجین در اراضی کشاورزی استان صورت‌گرفته و به لحاظ تأمین نهاده‌های کشاورزی و کشت‌به‌موقع در اراضی، وضعیت استان گیلان در مقایسه با دیگر استان‌ها خوب ارزیابی شده است.

درجانی با اشاره به اینکه در سال زراعی پیش‌رو، 68 درصد از شالی‌زارهای استان گیلان به صورت مکانیزه با استفاده از ماشین‌آلات مخصوص نشاء کشت شده‌اند، افزود: استان گیلان به لحاظ جذب منابع اعتباری خط ویژه مکانیزاسیون از رتبه سیزده به رتبه یک کشوری ارتقا پیداکرده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان با بیان اینکه سال گذشته از محل خط ویژه مکانیزاسیون بیش از 114 میلیارد تومان اعتبار جذب شد، تصریح کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته تا دو سال آینده 70 درصد از فرایند شالی‌کاری اعم‌از کشت و برداشت برنج به صورت مکانیزه انجام می‌شود. 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار