طرح توسعه زراعت چوب در سطح هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی استان گیلان که شیوه‌نامه نحوه اجرای آن نیز تهیه شده با مشارکت بخش خصوصی عملیاتی می‌شود.
کد خبر: ۸۰۳۵۶۳
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۷ 07 December 2019

 

تابناک / طبق اهداف و دستورالعمل موجود در برنامه ششم، طرح توسعه زراعت چوب در سطح هزار و 500 هکتار از اراضی گیلان که شیوه‌نامه نحوه اجرای آن نیز در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهیه شده به صورت برون‌سپاری و با مشارکت بخش خصوصی عملیاتی می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت با بیان اینکه صنایع چوبی استان و فعالان بخش زراعت چوب متقاضی مشارکت در این حوزه هستند عنوان کرد: هم‌اکنون نحوه واگذاری و مشارکت بخش خصوصی در طرح زراعت هزار و 500 هکتار از اراضی گیلان در مرحله تدوین قرار دارد.

محسن یوسف‌پور از نیاز بسیار زیاد صنایع گیلان به چوب سخن گفت و با بیان اینکه مشکلات این حوزه با زراعت چوب در اراضی مستعد گیلان برطرف می‌شوند عنوان کرد: وجود کارخانجات و صنایع بزرگ در گیلان که برای تولید محصول نهایی خود به چوب نیاز دارند به بحث تأمین این ماده اولیه اهمیت ویژه‌ای بخشیده است.

وی ترویج زراعت چوب در محدوده شرکت شفارود را نیز یکی از برنامه‌های اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان خواند و ابراز داشت: بحث زراعت چوب‌ سنواتی امسال نیز در این حوزه با جدیت بیشتری دنبال می‌شود و قصد داریم بین متقاضیان و صنایعی که داوطلب می‌شوند تجدیدواگذاری اراضی را انجام دهیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان میزان کل نهال تولید شده در استان را اعم از نهال‌های پهن‌برگ و سوزنی یک میلیون و 100 هزار اصله اعلام کرد و اظهار داشت: 900 هزار اصله از نهال‌های تولید شده امسال به عرصه‌های جنگلی و جلگه‌ای گیلان انتقال پیدا کرده و 200 هزار اصله نیز برای سال آینده ذخیره می‌شود.

یوسف‌پور با بیان اینکه 800 هزار از این اصله نهال‌های تولید شده پهن برگ و 100 هزار از آن‌ها به شکل سوزنی برگ هستند خاطرنشان کرد: در کنار این برنامه و با مشارکت بخش خصوصی چیزی حدود 350 هزار اصله نهال صنوبر با مشارکت صنایع بزرگ و فعال استان گیلان و کارخانجات MDF تولید شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان زمان و موعد توزیع این دسته از نهال‌های تولید شده در استان را اسفند ماه امسال اعلام کرد و در تشریح بیشتر این مطلب بیان داشت: امیدواریم امسال در مجموع برنامه‌های ذکر شده بتوانیم به صورت وسیع‌تری برنامه توزیع رایگان نهال‌های تولیدی را در سطح گیلان به مرحله اجرا درآوریم.

یوسف‌پور با تاکید بر لزوم مشارکت فعال ذی نفعان در طرح های جنگل کاری و برنانمه‌های حفاظتی خاطرنشان کرد: از آن‌جا که لازمه مشارکت در بحث حفاظت از جنگل، ذی نفع شدن جنگل نشینان است لذا به زودی ساز و کار نحوه مشارکت این قشر در طرح های جنگل کاری و حفاظتی استان گیلان اجرایی خواهد شد.

وی مشارکت تمام دستگاه ها در امر حفاظت از عرصه های منابع طبیعی استان گیلان را بر اساس قانون لازم و ضروری دانست و عنوان کرد: زمانی می توانیم به درستی از منبع بسیار ارزشمندی نظیر جنگل های هیرکانی حفاظت بهینه‌‌تری به عمل آوریم که راه و نحوه مشارکت‌های مردمی برای حفظ جنگل اجرا و پیاده‌سازی شود.

منبع: تسنیم
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار