کد خبر: ۷۸۵۵۲۱
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۲ 05 October 2019

 

توزیع اعتبارات شهرستان‌ها با هماهنگی فرمانداران، نمایندگان و اعضای کمیته برنامه‌ریزی باشد

تابناک / صبح روز یکشنبه 9 تیرماه، چهارمین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در سال 98 به ریاست سرپرست استانداری، دبیری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان و با حضور نمایندگان مردم شهرستان‌های استان در مجلس شورای اسلامی و مدیران دستگاه های اجرایی عضو در سالن شهید انصاری استانداری برگزار شد.

 

 به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، در ابتدای جلسه کیوان محمّدی رئیس سازمان در سخنانی ضمن تقدیر و تشکر از دکتر سالاری استاندار سابق گیلان به عنوان رئیس شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان و آرزوی توفیق برای دکتر زارع سرپرست جدید استانداری گفت: بسیاری از مدیران خواستار تعویق جلسه امروز تا معرفی استاندار جدید بودند، اما امور کشور قائم به اشخاص نیست و باید کار استان با کمک به سرپرست جدید استانداری پیش برود.

وی در ادامه به بیان دستورات جلسه پرداخت و گفت: پیشنهاد توزیع اعتبارات هزینه‌ای و شهرستانی در سال 98 و آیین‌نامه جدید شورای برنامه‌ریزی و توسعه، موضوعات مورد بررسی در جلسه امروز است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان با بیان اینکه مقرر شده است در خصوص اعتبارات شهرستانی جلساتی با فرمانداران محترم برگزار شود اظهار داشت: میزان پیشرفت پروژه‌‌های عمرانی شهرستان‌ها توسط واحد فنی سازمان دسته‌بندی شده تا براساس اولویت اعتبارات تخصیص یابد. فرمانداران نیز با هماهنگی و مشورت نمایندگان و اعضای کمیته‌برنامه‌ریزی شهرستان در خصوص بودجه شهرستانی اقدام به توزیع اعتبارات نمایند.

وی بایادآوری این نکته که توزیع اعتبارات شهرستانی بر مبنای شاخص جمعیت و محرومیت است تصریح کرد: اعتباراتی که در اختیار شهرستان‌ها قرار می‌گیرد جدا از اعتبارات مربوط به تالاب‌ها، منابع طبیعی و مواردی از این دست است.

محمّدی در خصوص وظایف سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی یادآور شد: این سازمان برنامه‌های استراتژیک استان را در قالب برنامه‌های توسعه و آمایش سرزمین مدون می‌کند، اما برنامه‌ریزی عملیاتی توسط دستگاه‌های اجرایی است. به عنوان نمونه چگونگی حل مسئله پسماند بر عهده متولی است و کار سازمان جنبه نظارتی است و مسائلی از این قبیل در چارچوب طرح آمایش آورده شده است.

وی حل مشکلات رودخانه‌های زرجوب و گوهر رود و پسماند را منوط به داشتن مدیریت واحد دانست و اضافه کرد:  حل اینگونه مسائل صرفاً در گرو بودجه نیست. تا مدیریت واحدی وجود نداشته باشد کاری از پیش نمی‌رود.

محّمدی در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم اجرای مفاد آیین‌نامه جدید شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان‌ها تأکید کرد و گفت: مشکلات احتمالی اجرایی این آیین‌نامه نیز در بستر زمان قابل بررسی و مرتفع نمودن است. سازمان‌ها و کارگروه‌ها می‌توانند پیشنهادهای خود را در این خصوص ارائه دهند.

 

شورای برنامه‌ریزی، مغز متفکر و موتور محرکه توسعه هر استان است

در ادامه جلسه سرپرست استانداری گیلان در سخنانی با اشاره به اینکه شورای برنامه‌ریزی، مغز متفکر و موتور محرکه توسعه هر استان است، گفت: همانگونه که مردم عزتمند ایران و نظام جمهوری اسلامی از تمامی چالش‌های اقتصادی و سیاسی طی چهار دهه گذشته با عنایت خداوند قادر متعال، هدایت رهبری و حمایت و پشتیبانی مردم عبور کردند امسال نیز علیرغم وجود تنگناها و مشکلات فراوان اقتصادی ، همچون گذشته و با تدابیر و تلاش های مستمر دولت اعتدال با سربلندی سپری خواهد شد.

ارسلان زارع افزود: اصلاح آیین‌نامه، ساختار و تجمیع کارگروه های ذیل شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان‌‌ها در راستای استفاده بهینه از ظرفیت و جایگاه قانونی و مهم شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان‌ها به عنوان رکن مهم  برنامه‌ریزی و تدوین‌گر برنامه های توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است که یقینا برای توسعه استان ما گیلان نیز دارای اهمیت ویژه است.

وی جایگاه این شورا را تصمیم‌گیر و تعیین‌کننده راهبردهای توسعه‌ای میان مدت و بلندمدت با نگاه توسعه متوازن و پایدار ارزیابی کرد و اظهار داشت: استان گیلان باتوجه به داشتن ظرفیت‌ها و شاخص‌های اقلیمی، جغرافیایی، انسانی و اقتصادی مختص به خود، نیازمند استمرار اجرای طرح های برنامه‌ریزی شده، نیمه تمام با هدف تحقق توسعه پایدار با شتاب مطلوب می‌باشد.

سرپرست استانداری به اقدامات مثبت صورت گرفته توسط دولت تدبیر و امید از مسیر شورای برنامه‌ریزی استان گیلان اشاره و خاطرنشان کرد: استان گیلان در تهیه، تدوین و تصویب طرح آمایش و سند توسعه  به عنوان یکی از استان‌های پیشرو در سطح کشور بوده و این سند توسعه‌ای باید رکن و مبنایی مهم برای تصمیم‌گیری اجرای طرح‌ها باشد.

زارع در بخش دیگری از سخنان به لزوم انضباط اداری و اقتصادی و صرفه جویی در هزینه‌های جاری پرداخت و از مدیران دستگاه های اجرایی خواست تا در این خصوص تلاش و جدیت بیشتری داشته باشند.

سرپرست استانداری گیلان همچنین از مدیران دستگاه های اجرایی خواست تا با پیگیری‌های مستمر از سهم اعتبارات عمرانی ۸۱ درصدی سطح ملی برای تکمیل و اجرای طرح‌های استانی کوشا باشند.

وی تصریح کرد: در سال جاری علاوه بر اعتبارات مربوط به مصوبه های سفر ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران،  ۸۶۶ میلیارد تومان از منابع اعتباری تملک دارایی‌های سرمایه‌ای، سه درصد نفت و گاز و سایر منابع اعتباری در شهرستان‌های استان هزینه می‌شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار