کد خبر: ۷۸۵۵۰۶
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۴ 05 October 2019

 

انتشار شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها و نرخ تورم خرداد‌ماه 1398 کشور و گیلان

تابناک / شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها و نرخ تورم خرداد‌ماه 1398 کشور و گیلان منتشر شد.

 

به گزارش روابطعمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، معاون آمار و اطلاعات سازمان با بیان این خبر افزود: مرکز آمار ایران جهت محاسبه تغییرات قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها با جمع‌آوری اطلاعات قیمت کالا و خدمت عرضه شده به منظور مصرف نهایی خانوار نسبت به محاسبه شاخص قیمت بر اساس میانگین وزنی قیمت کالاهای مختلف اقدام می‌کند.

وحید طیفوری ادامه داد: براساس شاخص قیمت بدست آمده سه نوع نرخ تورم شامل «نرخ تورم کل» (مقایسه تغییر قیمت 12 ماهه اخیر نسبت به مدت مشابه) جهت برنامه‌ریزی و سیاستگذاری‌های کلان، «نرخ تورم نقطه به نقطه» (مقایسه تغییر قیمت ماه اخیر نسبت به ماه مشابه سال قبل) جهت تبیین وضعیت تغییر قیمت و شوک‌های قیمتی در کوتاه مدت و «نرخ تورم ماهانه» (مقایسه تغییر قیمت ماه اخیر نسبت به ماه قبل) جهت پیش‌بینی روند آتی نرخ تورم محاسبه می‌شود و لازم  است متناسب با هر هدف نرخ تورم مورد نظر مورد استفاده قرارگیرد.

وی تصریح کرد: نکته قابل توجه آن است که بر اساس مباحث علمی در سبد مصرفی خانوارها جهت محاسبه نرخ تورم، ضریب اهمیت یا وزن تاثیر قیمت گروه کالاهای خوراکی و آشامیدنی و دخانیات در نرخ تورم کشور و استان بترتیب 27.24 و 25.01 درصد و ضریب اهمیت یا وزن گروه کالاهای غیر خوراکی بترتیب 72.76 و 74.99 درصد می‌باشد.

معاون آمار و اطلاعات  سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان با بیان اینکه نرخ تورم کل کشور و استان گیلان در خرداد‌ماه به ترتیب 37.6 و 35 درصد می‌باشد، افزود: استان گیلان در این ماه، در بین 31 استان، در رتبه بیست و پنجم کشور قرار میگیرد.

طیفوری خاطرنشان کرد: بالاترین نرخ تورم کشور مربوط به استان کردستان با 45.1 درصد و کمترین مقدار مربوط به استان قم با 31 درصد بوده است. همچنین 4 استان مجاور این استان، استان‌های قزوین، زنجان، مازندران و اردبیل به‌ترتیب دارای رتبه‌های شانزدهم، نوزدهم، بیست و دوم و بیست و چهارم و استان ساحلی گلستان دارای رتبه چهاردهم نرخ تورم کشور هستند.

وی اضافه کرد: نرخ تورم گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات کشور و گیلان به ترتیب 56.4 و 55.8 درصد و نرخ تورم گروه عمده کالاهای غیرخوراکی ‌و خدمات کشور و گیلان به ترتیب 30.1 و 27.9 درصد بوده است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان در خصوص نرخ تورم شهری گفت: این نرخ در کل کشور و استان در خرداد‌ماه به ترتیب36.9 و 34.3 درصد می‌باشد.

وی به نرخ تورم روستایی نیز اشاره کرد و ادامه داد: این نرخ در کل کشور و استان در خرداد‌ماه به ترتیب 41 و 37.1 درصد بوده است.

طیفوری همچنین مقدار تغییرات تورم نقطه‌به‌نقطه خرداد‌ماه سال جاری را در کشور و استان به­ترتیب برابر 50.4 و 49.7 درصد اعلام نمود.

وی اظهار داشت که بررسی تغییرات شاخص قیمت خرداد‌ماه سال جاری نسبت به ماه گذشته نشان می‌دهد که مقدار تغییرات تورم ماهانه در کشور برابر 0.8 درصد و در استان برابر 2 درصد است.

لینک دریافت گزارش

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار