وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از نسخه‌نویسی الکترونیکی و جمع‌کردن دفترچه‌های کاغدی به عنوان تنها راه جمع کردن بازار غیررسمی فروش دارو در بازارهایی همچون ناصر خسرو نام برد.
کد خبر: ۷۷۷۹۰۲
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۲ 05 September 2019

 

تابناک / دکتر سعید نمکی در آئین آغاز ساخت فاز آموزشی و سالن بیمارستان معتمدی گرمسار بر عزم وزارتخانه و دولت برای مقابله با سودجویان تاکید و اظهار کرد: در همین راستا تا پایان آبان‌ماه امسال‌، تمام داروخانه‌ها زیر‌ساخت نسخه‌نویسی الکترونیک را ایجاد می‌کنند.

این عضو کابینه دوازدهم ادامه داد: راه جمع کردن مراکز ناصر خسروئی، از طریق هوشمند سازی نظام سلامت و بکار گماردن انسان‌های سالم در پشت سامانه‌هاست.

وی از تلاش برای ایجاد زیرساخت‌های الکترونیکی در سراسر کشور خبر داد و اضافه کرد: تا پایان آبان ماه امسال، تمام داروخانه‌ها زیرساخت نسخه نویسی الکترونیک را ایجاد خواهند کرد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه اولین اقدام ما در وزارت بهداشت، را اندازی پرونده الکترونیکی سلامت به‌عنوان ریل اصلی سلامت در خانواده‌ها بوده است ادامه داد: قسمت عمده‌ای از طرح پزشک خانواده تا پایان سال اجرایی می‌شود و این طرح ملی تا نیمه سال آینده به‌صورت کامل در کشور اجرایی خواهد شد.

نمکی با اشاره به دستاوردهای کشورمان در حوزه سلامت گفت: طرح تحول سلامت در دولت تدبیر و امید و با نگاه ویژه رییس‌جمهور اجرایی و کمک زیادی به نیازهای مردم در حوزه درمانی کرد.

وی با بیان اینکه با اجرای طرح تحول سلامت حداقل سه درصد اعتبار اضافه‌تر از روال معمول به بخش سلامت تعلق گرفت  خاطرنشان کرد: اجرای طرح تحول سلامت نیازمتد مقدماتی مثل سیستم ارجاع، پرونده الکترونیکی سلامت ، پزشک خانواده و .... بود که این مقدمات نیز امروز به انجام رسیده است.

این عضو کابینه بر ضرورت حمایت از تولیدکنندگان حوزه سلامت تاکید و تصریح کرد: ما به فرموده رهبر معظم انقلاب و حمایت ریاست جمهوری، ایستاده‌ایم تا از تولید داخلی در بحث دارو حمایت کنیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور سیاست حمایت از تولید داخل را به هیچ قیمت از دست نخواهد داد و با غوغا سالاری نیز به دام مخالفان نخواهد افتاد.

با غوغاسالاری به عقب برنمی‌گردیم

وی گفت: باید به‌جای واردات دارو با قیمت 10 برابری، بکوشیم با کمک جدی از شرکت‌های دانش‌بنیان، همان دارو را با همان کیفیت و با قیمت یک دهم به دست مردم برسانیم .

دکتر نمکی با اذعان به اینکه با صدای رسا می‌گویم که با هیچ غوغاسالاری به عقب باز نخواهیم گشت ادامه داد: یکی از مهمترین راه‌های مقابله با قاچاق دارو اصرار بر توسعه زیرساخت‌های الکترونیکی و حذف دفترچه‌های کاغذی و...است که با قوت انجام می‌شود.

وی از برخی تغییر رویکردها در این وزارتخانه خبر داد و افزود: تغییر رویکردها و سیاست ها در طرح دوم طرح سلامت از برنامه‌های راهبردی دیگر وزارت بهداشت است .‌

نمکی با اشاره به اجرای طرح کنترل فشارخون در کشور گفت: متاسفانه ۳۰ درصد هم وطنان ما از فشار خون بالا رنج می برند. این افراد عموما زمانی متوجه بیماری خود می‌شوند که روانه بیمارستان می‌شوند.

وی به تقدیر از عملکرد استان سمنان در اجرای این طرح پرداخت و اضافه کرد: استان سمنان ، یکی از استان‌های بسیار موفق کشور در طرح بسیج ملی کنترل فشارخون است.

وزیر بهداشت گفت: در طرح بسیح ملی فشارخون ۳ میلیون نفر از مبتلایان فشار خون بالا پایش و ۱۰ میلیون نفر از هم وطنان نیز که در آستانه معضل فشارخون بالا بودند، شناسایی شدند .

این مقام ارشد اجرایی از تلاش برای گسترش آموزش‌ها در بخش سلامت خبر داد و افزود: از ابتدای مهر ماه ، طرح هر خانه یک پایگاه سلامت در سطح کشور اجرایی خواهد شد .

منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار