برای مقابله با نسل جدید موشک‌های روسیه و چین؛
ایالات‌متحده به‌صورت بی‌سروصدا بر روی یک موشک جدید هوا به‌ هوا کار می‌کند. هدف از تولید این موشک، نابودی موشک‌های نسل آینده چینی و روسی است. هفته گذشته ایالات‌متحده از وجود AIM-۲۶۰ یا موشک تاکتیکی پیشرفته همراه (JATM) رونمایی کرد و بر اساس پیش‌بینی‌ها این موشک در سال ۲۰۲۲ به خدمت گرفته خواهد شد.
کد خبر: ۷۶۰۷۲۳
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۸ 08 July 2019

 

آنتونی گناتمپو؛ مدیراجرایی ارشد برنامه تسلیحات نیروی هوایی خبر طراحی موشک تاکتیکی پیشرفته همراه را رسانه‌ای کرد. وی افزود که توسعه این موشک از سال ۲۰۱۷ آغاز شده است. همچنین تست‌های پروازی در سال ۲۰۲۱ آغاز خواهند شد و انتظار می‌رود که در سال ۲۰۲۲ این موشک به قابلیت عملیاتی اولیه دست یافته و استفاده از آن در دستگاه‌های جنگنده شروع شود.

موشک AIM-۲۶۰ جنگنده‌های دشمن را نابود خواهد کرد و با پاسخ‌گویی پیش از شلیک جنگنده‌های دشمن، آنها را سرنگون می‌کند

بر اساس گزارش نشریه Air Force، آقای گناتمپو از موشک JATM تحت عنوان “نسل بعدی سلاح برتر هوا به‌ هوا برای جنگنده‌های هوا‌به‌هوای ایالات‌متحده” یاد کرده است. در ابتدای امر این موشک در هواپیمای شکاری F-۲۲ مجهز به تسلیحات دفاعی اصلی و جت‌های جنگنده F/A-۱۸E/F نیروی دریایی به‌کار گرفته خواهد شد. در ادامه موشک فوق در جنگنده جوینت استریک (هدایت‌شونده با سیگنال‌های مغزی) F-۳۵ مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. اما این موشک در جت‌های نسل قدیمی‌تر نظیر F-۱۵ Eagle و جنگنده فالکون F-۱۶ به‌کارگیری نخواهد شد. هر ۲ جت مذکور در دهه ۲۰۲۰ نیز کماکان فعال خواهند بود.

 

moshakamrika0411702.jpeg

موشک AIM-۱۲۰ AMRAAM. موشک AIM-۲۶۰ از ابعادی مشابه برخوردار است؛ اما برد آن به میزان قابل‌توجهی بیش‌تر خواهد بود.

مجله Air Force ادعا کرده که برد موشک JATM در مقایسه با نمونه فعلی AMRAAM (تصویر فوق) به میزان قابل‌توجهی بیش‌تر است. AMRAAM با نام Slammer (کوبنده) نیز شناخته می‌شود و در طیف موشک‌های هوا به‌ هوای میان‌برد تا بلندبرد ارتش قرار می‌گیرد. در سال ۲۰۱۶ یک مقام رسمی نیروی دریایی اعلام کرد که پنتاگون احتمالا به نقطه بلوغ موشک AMRAAM نزدیک شده است.

جت‌های جنگنده به‌طور معمول، ۲ نوع مختلف از موشک‌ها شامل نمونه‌های کوتاه‌برد هدایت‌شونده با مادون‌قرمز نظیر موشک ضدهوایی امریکایی AIM-۹X و موشک‌های بلندبرد هدایت‌شونده با رادار از قبیل AMRAAM را حمل می‌کنند. موشک‌ها از دهه ۱۹۸۰ به خدمت گرفته شدند و با پیشرفت فناوری نیز به‌تدریج ارتقاء پیدا کردند. کلاس بردی آخرین نسل از موشک‌ها نیز مشخص شده است و به عقیده برخی متخصصان، این رقم در محدوده ۷۵ تا ۱۰۰ مایل خواهد بود. بیشتر جنگنده‌ها از انواع مختلف موشک‌ها به‌صورت ترکیبی استفاده می‌کنند؛ اما علیرغم این موضوع، جنگنده F-۳۵ تنها قادر به حمل موشک‌های AMRAAM است.

پیشرفت‌های جدید چین و روسیه در زمینه فناوری موشکی هوا به‌ هوا، فرآیند توسعه موشک JATM را به پیش برده است. موشک چینی PL-۱۵ در جنگنده جدید چنگدو J-۲۰ به‌کار گرفته شده و ظاهرا یک موشک هوا به هوای بسیار بلندبرد با حداکثر برد پیمایشی ۱۲۴ مایلی به‌شمار می‌رود. موشک PL-۱۵ با هدف عبور از هشدار تانک‌ها و هواپیماها و کنترل هواپیماهایی که امکان فعالیت جنگنده‌ها و بمب‌افکن‌های امریکایی در مسافت‌های طولانی را فراهم می‌کنند؛ طراحی شده است. آسیب زدن به این تجهیزات یا وادار نمودن آنها به پرواز در محدوده‌ای دورتر از مرزهای دوستانه احتمالا ضربه بزرگی برای نیروی هوایی ایالات‌متحده به‌شمار خواهد رفت.

moshakamrika0411703.jpeg

جنگنده J-۲۰ در جریان نمایش هوایی ژوهای ۲۰۱۸- دریچه تسلیحاتی گشوده شده در مرکز هواپیما، ۴ موشک PL-۱۵ را نمایش می‌دهد

پنتاگون می‌گوید که فرآیند توسعه موشک JATM از ابتدا تا مرحله عملیاتی شدن تنها ۶ سال زمان برده است و این موضوع در حوزه تجهیزات دفاعی یک معجزه به‌شمار می‌آید. چنین برنامه زمانی کوتاهی نشان می‌دهد که برخی بخش‌های فرآیند توسعه پیش‌تر در یک برنامه متفاوت و طبقه‌بندی شده اجرایی شده یا این موشک تا حدود زیادی از نمونه فعلی الهام گرفته است.

 

منبع: آی تی رسان

 

منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار