مصوبه اخیر مجلس برای سپردن قیمت‌گذاری خودرو به شورای رقابت و هم‌چنین سیر نزولی نرخ ارز موجب کاهش نرخ خودرو در بازار شد. این روند نزولی طوری است که برای خودروها نرخ لحظه‌ای تعیین می‌شود و البته خریداران فعلا دست نگه داشته‌اند.
کد خبر: ۷۴۷۲۱۶
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۷ 21 May 2019

 قیمت خودرو لحظه‌ای شد؛ کاهش ۹ میلیون تومانی پراید!

 

تابناک / مصوبه اخیر مجلس برای سپردن قیمت‌گذاری خودرو به شورای رقابت و هم‌چنین سیر نزولی نرخ ارز موجب کاهش نرخ خودرو در بازار شد. این روند نزولی طوری است که برای خودروها نرخ لحظه‌ای تعیین می‌شود و البته خریداران فعلا دست نگه داشته‌اند.

 

بررسی وضعیت نرخ خودروهای داخلی در بازار نشان می‌دهد که نرخ هر دستگاه پژو ۲۰۶ تیپ ۵ از ۱۳۰ میلیون تومان در روزهای گذشته به ۱۲۲ میلیون تومان رسیده است. همچنین هر دستگاه پژو ۲۰۶ تیپ ۲ با نرخ ۹۸ میلیون تومان در بازار عرضه می‌شود. نرخ ساندرو استپ‌وی نیز از ۲۴۰ میلیون تومان به ۲۱۵ میلیون تومان رسیده است.قیمت پراید که در روزهای گذشته به ۵۸ میلیون تومان رسیده بود امروز در بازار به ۴۹ میلیون تومان رسیده است.

در مورد تیبا صندوق‌دار نیز باید به کاهش ۶ میلیون تومانی نرخ این خودرو در بازار و عرضه آن با نرخ ۵۴ میلیون تومان اشاره کرد. نرخ تیبا ۲ نیز با افت ۶ میلیون تومانی به ۶۲ میلیون تومان رسیده است.در مورد پژو ۴۰۵ نیز که نرخ آن در بازار تا ۹۰ میلیون تومان هم بالا رفته بود، باید بگوییم که این خودرو امروز در بازار با نرخ ۸۳.۵ میلیون تومان عرضه می‌شود. سمند LX نیز کاهش نرخ ۵.۵ میلیون تومانی را تجربه کرده و درحال‌حاضر با نرخ ۸۴.۵ میلیون تومان به خریداران عرضه می‌شود.در مورد پژو پارس نیز باید به افت ۷ میلیون تومانی نرخ این خودرو در بازار و عرضه آن با نرخ ۱۰۳ میلیون تومان اشاره کنیم.

* افت نرخ خودروهای مونتاژی

کاهش نرخ علاوه بر خودروهای داخلی در مورد خودروهای مونتاژی نیز اتفاق افتاده به طوری که نرخ پژو ۲۰۰۸ از ۴۸۰ میلیون تومان به ۳۶۰ میلیون تومان رسیده است. نرخ سراتو سایپا نیز که در بازار تا ۴۰۰ میلیون تومان بالا رفته بود حالا به حدود ۳۰۰ میلیون تومان رسیده است.قیمت هایما S۷ نیز از ۴۰۰ میلیون تومان در روزهای گذشته به ۳۱۵ میلیون تومان در روز جاری کاهش پیدا کرده است. جک S۵ نیز با کاهش نرخ ۶۵ تومانی روبه‌رو شده و درحال‌حاضر با نرخ ۳۱۵ میلیون تومان در بازار عرضه می‌شود.قیمت سیتروئن C۳ نیز از ۵۲۰ میلیون تومان به ۴۲۰ میلیون تومان در بازار کاهش یافته است.

* قیمت‌ها لحظه‌ای ریزش می‌کند

سعید مؤتمنی، رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو در مورد افت نرخ خودرو در بازار به خبرنگار فارس با بیان اینکه قیمت‌ها به صورت لحظه‌ای در حال ریزش است، گفت: هر چند عده‌ای در مقابل این کاهش قیمت‌ها مقاومت می‌کنند و قصد دارند خودروهایشان را با نرخ بالا به فروش برسانند، اما خریداری برای این خودروها وجود ندارد.وی تصریح کرد: درحال‌حاضر خریداران دست نگه داشته‌اند و منتظرند تا کاهش بیشتری در نرخ خودروها اتفاق بیفتد.

مؤتمنی با تأکید بر اینکه شورای رقابت باید نرخ خودروها را تعیین کند و درصد معقولی به عنوان سود خودروساز در نظر گرفته شود، اظهارکرد: حذف نرخ خودرو از روی سایت‌های فروش اینترنتی نیز اقدام مثبتی بود که در کاهش نرخ خودرو تأثیرگذار بوده است.

به گفته وی، بحث بازگشت دوباره شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودرو تأثیر قابل توجهی بر نرخ خودروها در بازار داشته و روند کاهشی قیمت‌ها همچنان ادامه دارد.

* ادامه کاهش یک تا ۳ میلیونی قیمت‌ها در هر روز

وی پیش‌بینی کرد: روند کاهشی نرخ خودروها در بازار همچنان ادامه داشته باشد به طوری که هر روز شاهد کاهش یک تا ۳ میلیون تومانی نرخ خودروهای داخلی در بازار باشیم.

رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو با بیان اینکه قیمت‌ها به صورت لحظه‌ای در بازار مشخص می‌شود و نرخ هر لحظه با ۱۰ دقیقه پیش از آن فرق دارد، گفت: کاهش نرخ ارز نیز بر روند افت نرخ خودرو تأثیرگذار بوده است.وی تأکید کرد: درحال‌حاضر خرید و فروش در بازار خودرو متوقف است و بازار تقریباً تعطیل شده است.وی ادامه داد: پراید به عنوان یکی از پرفروش‌ترین خودروها روز گذشته نرخ ۴۹.۵ میلیون تومان را تجربه کرد.

ولی امروز با وجود کاهش قیمت‌ها فعلاً خریداری ندارد و مشتریان همچنان منتظر کاهش دوباره قیمت‌ها هستند.

با توجه به اینکه وعده خودروسازان و وزیر صنعت برای ساماندهی بازار و کنترل قیمت‌ها عملی نشد، مجلس در مصوبه جدیدی، قیمت‌گذاری خودروها را دوباره به شورای رقابت سپرد و به این ترتیب خودروسازان دیگر نباید تعیین‌کننده نرخ باشند.

رضا شیوا، رئیس شورای رقابت روز گذشته گفت: موضوع قیمت‌گذاری خودروها در شورا مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

منبع: فارس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار