از دیدگاه فعالان اقتصادی میزان شیوع رشوه در ادارات استان های گیلان، البرز و مازندران بیش از سایر استان ها بر امنیت سرمایه گذاری تأثیر داشته و به نوعی می توان گفت، این مؤلفه در این استان ها بیشتر بوده است.
کد خبر: ۶۶۰۰۷۱
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۴ 26 September 2018

تابناک گیلان / پرداخت رشوه، از جمله مواردی است که هزینه کسب و کارها را افزایش می دهد و امنیت سرمایه گذاری را به خطر می اندازد. نمی توان با قاطعیت منکر پرداخت رشوه در ادارات مختلف شد، بلکه تنها می توان گفت که میزان شیوع آن در ادارات استان های مختلف متفاوت است. گزارش مرکز پژوهش های مجلس، نشان می دهد که از دیدگاه فعالان اقتصادی، شیوع رشوه در ادارات استان گیلان، بیشتر از دیگر استان ها بوده است.

تابناک نوشت: رشوه عبارت است از دادن مالی منقول یا غیرمنقول و یا وجه نقد به کسی برای انجام یا تسریع در انجام مقصود خود، یا ثابت کردن باطل و حق جلوه دادن آن. رشوه، از جمله مفاسد اخلاقی و بلایای بزرگ اجتماعی است که منشأ سودجویی، پلیدی، ظلم و بی عدالتی، پایمال شدن حقوق دیگران و سبب پدید آمدن جو بی اعتمادی در جامعه می شود. به همین منظور این امر در آموزه های دینی و ملی ما همواره مذموم تلقی شده است. با این حال، نمی توان منکر این قضیه بود که موضوع رشوه و پرداخت آن در ادارات کشور به طور کلی منتفی است. البته بسته به شرایط مکانی ظهور و بروز این پدیده قطعاً متفاوت است. از این روی، شاید در ادارات یک استان میزان شیوع رشوه شدیدتر از سایر استان ها باشد و تهدید جدی تری برای کسب و کارها و امنیت سرمایه گذاری محسوب شود.

با این اوضاع پرسش مطرح در این میان این است که میزان شیوع رشوه در ادارات کدام استان شدیدتر از سایر استان هاست؟

برای پاسخ به این پرسش، از گزارشی که به تازگی در مرکز پژوهش های مجلس با نام «پایش امنیت سرمایه گذاری برای زمستان ۱۳۹۶» تهیه و منتشر شده است، استفاده می کنیم.

در این گزارش که نتایج آن از طریق پر شدن پرسشنامه هایی توسط فعالان اقتصادی سراسر کشور استخراج شده است، ۲۱ مؤلفه که ممکن بوده امنیت سرمایه گذاری را تهدید کند گردآوری شده و این ۲۱ مؤلفه در معرض پرسش از فعالان اقتصادی قرار گرفته است. یکی از این ۲۱ مؤلفه، میزان شیوع رشوه در ادارات است.

فعالان اقتصادی هر استان به هر مؤلفه، عددی بین صفر تا ده را اختصاص داده اند. صفر به منزله آن است که مؤلفه مورد نظر کمترین تأثیر را بر امنیت سرمایه گذاری دارد و ده به منزله آن است که آن مؤلفه بیشترین تأثیر را بر امنیت سرمایه گذاری داشته و بیشتر امنیت سرمایه گذاری را تهدید می کند.

زمستان ۹۶ نخستین فصلی است که این گزارش منتشر شده است و به همین منظور نمی توان روند میزان شیوع رشوه در ادارات را بررسی کرد.

با توجه به اینکه فعالان اقتصادی هر استان، میزان اثرگذاری این مؤلفه بر امنیت سرمایه گذاری را سنجیده و عددی را به آن اختصاص داده اند، می توان با کنار هم قرار دادن این اعداد در استان های مختلف به این نتیجه رسید که میزان شیوع رشوه در ادارات کدام استان، بیشتر از دیگر استان هاست و در کدام استان این مؤلفه تهدید جدی تری برای امنیت سرمایه گذاری محسوب می شود.

نمودار زیر، میزان شیوع رشوه در ادارات استان های مختلف در زمستان ۱۳۹۶ را نشان می دهد. همان گونه که دیده می شود، از دیدگاه فعالان اقتصادی، میزان شیوع رشوه در ادارات کشور ۷.۷۲ از ده (بدترین وضعیت ممکن) بوده است.

همچنین از دیدگاه فعالان اقتصادی میزان شیوع رشوه در ادارات استان های گیلان، البرز و مازندران بیش از سایر استان ها بر امنیت سرمایه گذاری تأثیر داشته و به نوعی می توان گفت، این مؤلفه در این استان ها بیشتر بوده و در استان های مرکزی، اردبیل و همدان میزان شیوع رشوه در ادارات کمتر بر امنیت سرمایه گذاری تأثیرگذار بوده و به عبارتی در این استان ها در مقایسه با سایر استان ها این مؤلفه کمتر شایع بوده است.

میزان شیوع رشوه در ادارات سیزده استان، بیشتر از میانگین کل کشور بوده و در هجده استان، میزان شیوع رشوه در ادارات کمتر از میانگین کل کشور بوده است.

میزان شیوع رشوه در ادارات کدام استان بیشتر است؟

 

با توجه به اینکه پرداخت رشوه به عنوان نوعی هزینه برای کسب و کارها مطرح است، بنابراین مانعی است بر سر راه کسب و کارها و امنیت سرمایه گذاری را نیز تهدید می کند و باید نهادهای مسئول در این زمینه، فکری به حال برداشتن این مانع از سر راه فعالان اقتصادی بکنند.

 

کدام استان‌ها بیشترین رشوه را می‌دهند؟
 

مردم ٥ استان گیلان، البرز، مازندران، کردستان و گلستان  بیشترین رشوه را به ادارات دولتی داده‌اند. آن‌گونه که در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس آمده است در استان‌های مرکزی، اردبیل ، همدان، خراسان شمالی و جنوبی و قم  شیوع رشوه در ادارات کمتر از دیگر استان‌هاست. بر اساس این گزارش، میزان رشوه‌دادن در زمستان ٩٦ در کشور رشد ٧,٧ درصدی داشته است. بررسی‌ها حاکی از آن است که پایتخت‌نشینان در این رده‌بندی بعد از فارس در جایگاه هفتم رشوه‌بده‌ترین استان‌های کشور قرار دارند.

 

 

 

 

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
استان های دیگر از نظر عملی و دانشگاهی و پزشکی مقام اول رو کسب میکنند گیلان از نظر رشوه گیری
از مسولین کشوری خواهشمندیم هر چه سریعتر به فسادهای استاندار گیلان رسیدگی نمایند
سازمان بازرسی کل کشور و وزارت اطلاعات ورود کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
به مردم گیلان تسلیت عرض مینمایم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
استان گیلان
این خبر رو به محضر مبارک آقای ریس جمهور و هیت دولت به ویژه استاندار غیر قانونی استان گیلان تبریک عرض میکنم
امیدوارم استاندار گیلان هر روز بهتر از دیروز شوند
به برکت الله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۵
بانام خدا
از ریس جمهور محترم خواهشمندیم به آقای سالاری استاندار گیلان به خاطر موفقیت هایشان در مورد رتبه مقام اول کشوری از بابت رشوه گیری و رانت خواری مدال شجاعت به ایشان اعطا نماید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۵
تبریک عرض میکنم به دولت و شخص نماینده عالی دولت در استان گیلان جناب آقای دکتر سالاری
خدا به شما خیر دهد در این امر مهم بسیار کوشیدید
روحانی متاسفم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۵
اگر استاندار این باشد و فرمانداران گیلان اینها باشند و مدیران کل این طور به مسله اداری کشور نگاه کند گیلان رتبه اول کسب نکند از نظر رشوه پس کدام استان کسب کند
از زحمات شما آقای استاندار بسیار تشکر میکنیم
خدا به داد گیلان برسد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۵
از روزی که این استاندار بر مسند استاندار نشست فاتحه گیلان رو خواندم یکی از رفیقای بوشهری من بهم گفت خدا به استان شما رحم کند این سالاری رو از بوشهر انداختند بیرون آوردن استان شما
این آدم نه منطقی ایست نه اینکه عدالت داره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۵
استاندار با برکت الله آقای روحانی فاتحه میخوانیم به گیلان
ال فاتحه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۵
خواستم به نمایندگان حامی استاندار گیلان تبریک عرض نمایم
آقایان حسنی - جعفرزاده- جمالی- دلخوش - لاهوتی
از اینکه بعضی نمایندگان از آقای استاندار گیلان حمایت میکنند
از آقای ریس جمهور درخواست کنند که به خاطره مقام اول شدن
استان گیلان از لحاظ رشوه گیری اداری به استاندار گیلان مدال افتخار و شجاعت و شهامت درخواست کنند
آقایان نمایندگان موافق استاندار خجالت بکشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۰
گیلان در راه فنا شدن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۳
استاندار گیلان احسن به تو گل گاشتی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار