تابناک / از آنجا که برخی از اعضای شورا دائم بر طبل شفاف سازی و قانون مداری میکوبند جا دارد در این خصوص به افکار عمومی پاسخ شفاف دهند.
کد خبر: ۶۰۰۳۵۴
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۲ 04 May 2018

تابناک / از آنجا که برخی از اعضای شورا دائم بر طبل شفاف سازی و قانون مداری میکوبند جا دارد در این خصوص به افکار عمومی پاسخ شفاف دهند.

بیکاری یکی از بزرگ‌ترین معضلاتی است که توازن و تعادل جامعه را به هم می‏‌ریزد و باعث ایجاد بحران‏‌های متعدد در عرصه‏‌های اجتماعی، اقتصادی، روانی و سیاسی می‏‌شود. لذا انتظار مردم از مسئولین و نمایندگان توجه و اهتمام بیشتر به موضوع بیکاری و خوداری از رابطه بازی در این زمینه است .

به گفته رویداد گیلان، متاسفانه با خبر شدیم در چند روز اخیر برخی از اعضا شورای رشت با دور زدن قانون بار دیگر نزدیکان خود را وارد شهرداری کرده اند . این در حالی است که با گذشت کمتر از یکسال از عمر شورای پنجم بارها اعضای شورای شهر در طول این مدت بشکل های مختلفی نزدیکان خود را بعنوان مشاور و یا بعنوان راننده و یا نیروهای خدماتی … وارد شهرداری کرده و پس از مدتی با شکایت و ارائه گزارش کار صوری، توانسته اند حکم به ادامه کار آنها بگیرند!

در خصوص استخدام نیرو درشهرداری و سازمانهای وابسته، در قوانین و مقررات مربوط، وظیفه و اختیاری برای شوراها وضع نگردیده است و طبق ماده 54 قانون شهرداری، سازمان شهرداری به نسبت بودجه و حجم کار شهرداری ازطرف شهردار و با اطلاع شورا تهیه و پس ازتصویب وزارت کشور (سازمان شهرداریها و … کشور) به مرحله اجرای گذاشته می شود و بر اساس ماده13 آیین نامه استخدامی کارکنان شهرداریها مصوب 15/8/81 هیات وزیران، شهرداری مکلف است نیروی انسانی مورد نیاز خود را با رعایت مقررات پیش بینی شده در آیین نامه مذکور و پس از اخذ مجوز استخدام و موافقت مراجع قانونی و از طریق آزمون استخدامی تأمین نماید.

نیروهای اداری شاغل در دبیرخانه شورای اسلامی شهر به استناد بند 8 ماده 6 آیین نامه اجرایی تشکیلات، انتخابات داخلی و امور مالی شوراهای اسلامی شهر از کارکنان شهرداری خواهند بود و شورای اسلامی شهر حق به کارگیری نیرو برای اداره امور مربوط به دبیرخانه شورا را نخواهد داشت و هرگونه اقدام شورا در خصوص به کارگیری نیرو، ضمن تحمیل هزینه بر بودجه شهرداری، به لحاظ مغایرت با اصل 105 قانون اساسی تخلف محسوب می گردد.

 

از آنجا که برخی از اعضای شورا مانند فرهام زاهد و رسولی، که دائم بر طبل شفاف سازی و قانون مداری میکوبند جا دارد در این خصوص به افکار عمومی پاسخ شفاف دهند.

 

اما همه این مسائل درحالی است که مدتی قبل در کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت فرهام زاهد در اظهاراتی تأسف برانگیز، با نام بردن از چند پایگاه خبری استان در خصوص پرداختی به رسانه‌ها مدعی شد: من می‌گویم هیچکس نباید بگیرد! سایت‌های رشت همین‌ها هستند دیگر!

 

آقای زاهد؛ رسانه‌ها صدقه بگیر شما و شهرداری هستند که بخواهید سالی دو بار جیره سالانه آنها را پرداخت کنید؟! / رسانه‌های شهر رشت و استان گیلان را صدقه بگیر ندانید! / به دوران شهرداری دوست عزیزتان که با ایشان قهوه می‌خوردید و دم‌نوش سفارش می‌دادید بپردازید!

 

زاهد گفت: بحث من این است: هیچ سایتی، روزنامه‌ای، هر عزیزی که دارد فعالیت خبری می‌کند، خارج از چهارچوب‌هایی که قانون برای ما مشخص کرده که از آنها بخواهیم، به آنها رپورتاژ بدهیم یا آگهی مزایده و مناقصه بدهیم که به سمع و نظر یک عده‌ای برسانند نباید از ما دریافتی داشته باشند، مگر آنکه شورا بیاید مصوب کند که به جهت کمک به استقلال نشریات، به جهت کمک به چرخش سریع اطلاعات و… در سال دو مرحله به آنها پرداختی داشته باشیم! یک بار روز خبرنگار و یک بار هم به مناسبت عید!

زاهد ادامه می‌دهد: در حال حاضر موضوع عوض شده. همه خود را محق می‌دانند اما در عدد و رقم با هم اختلاف دارند. اصل قضیه زیر سؤال است. چه شهرداری ۳۰۰ میلیون بدهد، چه شهرداری‌های مناطق هرکدام یک میلیارد بدهند!

وی اضافه میکند: من دیروز به عزیزان عرض کردم که اگر مخالفتی در باب یکسری کارهای مدرن صورت می‌گیرد دال بر تحجر، واپس‌گرایی و یا اهل اینگونه داستان‌ها نباشد، نیست! اتفاقاً می‌خواهیم همه‌چیز در یک فضای شیشه‌ای و کاملاً شفاف قرار بگیرد. چه کار درست چه کار حرفه‌ای چه کارحرفه ای! هرچه که دوستان نامش را می‌گذارند. در بحث مجسمه آیت‌الله احسانبخش دوستان گفتند چقدر هزینه شده است؟! بنده گفتم آنجا بحث قیمت نداریم! یک وقت مثلاً یک فرد استاد این کار است و یک قیمتی می‌گیرد و منی که اسمی در این کار در نکرده‌ام یک پنجم این قیمت را بگیرم! شاید ایشان یک ماه وقت بگذارند و من بی‌تجربه ۵ ماه اما امضاء ایشان فرق می‌کند. در بحث هنری موضوع فرق می‌کند. اما ما داریم در مورد یک فعالیت مشخص حرف می‌زنیم که عدد و رقم مشخص و عرف دارد! ما نمی‌خواهیم زاهد گفت! زاهد در ادامه افزود! ما اینها را نمی‌خواهیم!

 

اما سوال اینجاست که چرا تا امروز این عضو شورای شهر در خصوص جذب نیرو خارج از ضوابط قانونی، با اعمال فشار برخی اعضاء شورای سخنی به میان نیاورده است!؟

 

 

 

منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار