ترامپ در سخنرانی خود علیه ایران و برجام اعلام کرد؛
تابناک گیلان / سخنرانی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در مورد راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران و به طور ویژه اعلام پایبندی یا عدم پایبندی ایران به توافق هسته ای (برجام) آغاز شد.
کد خبر: ۵۰۸۰۱۰
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۶ - ۰۲:۱۹ 14 October 2017
تابناک گیلان / سخنرانی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در مورد راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران و به طور ویژه اعلام پایبندی یا عدم پایبندی ایران به توافق هسته ای (برجام) آغاز شد.
 
به گزارش «تابناک»، دونالد ترامپ در آغاز سخنرانی خود در اظهاراتی مذبوحانه گفت: ایران در کنترل حکومت خودکامه ای است. از سال  1979 مأموران حکومت ایران، غیرقانونی سفارت امریکا را به اشغال خود درآوردند و 444 روز به گروگان گرفتند.
 
ترامپ در ادامه گفت: تاریخ نشان داده هر چه تهدیدها را بیشتر نادیده بگیریم، آن تهدید خطرناک‌تر می‌شود. بررسی ما در قبال ایران پایان یافته است و من راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران را اعلام می‌کنم.

ترامپ ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرد و شماری از بمب‌گذاری‌ها در لبنان و برخی کشورهای منطقه را به گردن ایران انداخت.

وی مدعی شد: حزب الله دو بار سفارت ما در لبنان را بمباران کرد؛ بمباران دیگری که در لبنان به حمایت ایران انجام شد 241 آمریکایی را به کام مرگ کشاند.

ترامپ همچنین گفت: ایران آمریکایی‌ها را به اتهامات دروغین زندانی می‌کند. شعارهای محبوب نظام ایران، مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل است.
 
برجام را تایید نمی کنیم و نخواهم کرد/ اعلام راهبرد چهار محوری برای مقابله با ایران/ اگر نتوانیم با کنگره و متحدانمان به توافق برسیم برجام را لغو می کنیم/سرنوشت برجام به کنگره واگذار شد 
ترامپ در سخنان ضد ایرانی‌اش با وجود اعتراف به تاریخ غنی ایران با تحریف آشکار تاریخ، خلیج فارس را خلیج ع.ر.ب.ی خواند.

ترامپ همچنین ادعای قبلی خود را دوباره تکرار کرد و گفت به نظر بسیاری ایران با کره شمالی همکاری می‌کند.

رئیس جمهور آمریکا درباره توافق هسته ای نیز گفت: بارها گفته ام که برجام، یکی از بدترین و یکطرفه‌ترین توافقاتی است که آمریکا تاکنون عضو آن شده است. ما نیاز به مذاکره کنندگانی داریم که بتوانند منافع آمریکا را با قدرت ارائه کنند.

وی افزود: نظام ایران پول نقد فراوانی معادل 1.7 میلیارد دلار دریافت کرد. به این فکر می کنم که این همه پول به کجا رفت.  هدف یک توافق این است که توانمندی ایران را برای مدت کوتاهی به تعویق بیندازد. این از نظر رئیس جمهور آمریکا قابل قبول نیست.

ترامپ همچنین در ادامه ایران را به نقض چندین باره توافق هسته ای متهم کرد.
رئیس جمهور آمریکا اظهار داشت: ما این رژیم را محروم می کنیم؛ از راه های که منجر به تولید یک سلاح هسته ای می شود و امروز گام هایی را که دولت من برمی دارد تا به این استراتژی گام بردارد. از زمان امضای برجام تجاوزگری وحشتناک ایران بیشتر شده است و ایران رفت دنبال توسعه برنامه موشکی خود و وارد معاملات پر سود اقتصادی با کسانی شد که برجام را امضا کردند.

وی افزود: ما برجام را تایید نمی کنیم و نخواهم کرد و من به دولت خودم اجازه می دهم که از نزدیک با کنگره آمریکا همکاری و تمام نواقص برجام را برطرف کند و حکومت ایران دنیا را تهدید نکند؛ از جمله تبصره پایان محدودیت علیه ایران.
 
 او گفت: اگر نتوانیم با کنگره و با متحدین به توافق برسیم، آنگاه برجام لغو خواهد شد و هر زمان صلاح بدانم شرکت در برجام را لغو می کنم.
 
ترامپ در ادامه مدعی شد: ایران، بازرسان بین المللی را ترساند و آنها را از بازرسی از تأسیسات خود منع کرد. بخش هایی در برجام وجود دارد که به ایران اجازه می دهد به سلاح هسته ای دست یابد.
 
 ترامپ در ادامه راهبرد چهار محوری خود درباره ایران را اعلام کرد و گفت: بعد از رایزنی با متحدانمان من راهبردی برای مقابله با ایران طراحی کرده‌ام که عبارتند از؛

  •   با متحدانمان برای مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران همکاری خواهیم کرد.
  • علیه حکومت ایران تحریم‌های اضافی وضع خواهیم کرد.
  •  با اقدامات ایران در تکثیر موشک و تسلیحات مقابله خواهیم کرد.
  •  در نهایت، تمامی مسیرهای ایران برای دست‌یابی به سلاح اتمی را قطع خواهیم کرد.
 با سخنرانی ترامپ، عملا برجام به کنگره واگذار شد. به ادعای ترامپ طرحی برای بازبینی برجام در آنجا مطرح میشود و کنگره ۶۰ روز فرصت دارد در مورد برجام تصمیم گیری کند.
منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار